Kā “Brexit” ietekmēs ceļotājus un pasta sūtījumu saņēmējus?
“Ja cilvēks iepērkas internetveikalā, viņam jāatceras, ka sūtījumi, kuru vērtība pārsniedz 22 eiro, tiek aplikti ar PVN. Šādi paši sūtījumi, kas pārsniedz 150 eiro, tiek aplikti gan ar PVN, gan ar muitas nodokli,” skaidro VID Muitas pārvaldes vecākā muitas eksperte Marika Salmiņa.
Otra sūtījumu kategorija ir nekomerciālie pasta sūtījumi, ko viena privātpersona sūta otrai, proti, dāvanas. Ja šo sūtījumu vērtība pārsniedz 45 eiro, tad par tiem jāmaksā gan muitas nodoklis, gan pievienotās vērtības nodoklis, bet akcīzes precēm – arī akcīzes nodoklis.
“Brexit” ietekmēs arī ceļotājus, kuri no Lielbritānijas ar gaisa transportu vai jūras transportu Eiropas Savienībā ievedīs mantas personīgajā bagāžā. “Šķērsojot Eiropas Savienības ārējo robežu, jāzina viena robežvērtība – 430 eiro. Par precēm, kas pārsniedz šo slieksni, jau ir maksājami muitas maksājumi, proti, muitas nodoklis un pievienotās vērtības nodoklis. Jāzina arī tas, ka personīgajā bagāžā pārvietojamu preču akcīzes daudzumiem ir noteikti konkrēti robežlielumi,” stāsta Marika Salmiņa.
Tāpat jāņem vērā, ka no trešajām valstīm Eiropas Savienībā aizliegts ievest gaļu un gaļas produktus, tostarp arī gaļu saturošas zupas un citus ēdienus, pienu un piena produktus, kā arī dzīvnieku barību, kuras sastāvā ir gaļa vai piens.
Tiem iedzīvotājiem, kuri vēlēsies pārcelties uz dzīvi Eiropas Savienībā, piemēram, uz Latviju no Lielbritānijas brīdī, kad Apvienotā Karaliste jau būs trešā valsts, jāņem vērā daži nosacījumi, lai par savu iedzīvi, kas jāpārved no Lielbritānijas uz Latviju, nebūtu jāmaksā muitas nodoklis. “Jāņem vērā – ja cilvēk tur nodzīvojis ilgāk nekā 12 mēnešus un ja prece, ko viņš vēlas pārvest atpakaļ uz Latviju, viņa valdījumā vai lietošanā bijusi ilgāk nekā sešus mēnešus, tad pietiek ar personas rakstisko apliecinājumu. Viņš vēršas Muitas pārvaldē ar lūgumu ļaut ievest savas lietotās mantas ar atbrīvojumu no nodokļa. Tātad viņam nebūs jāmaksā nodoklis par īpašumu, kas iegūts, dzīvojot Apvienotajā Karalistē,” skaidro Marika Salmiņa.
Jāņem vērā, ka nodokļu atvieglojums skar tieši personu, kas maina dzīvesvietu, tātad personai ir vai nu pašai jāved savas mantas, vai nu jāizmanto kurjerpasts vai pasts, kas tad arī palīdzēs nokārtot muitas formalitātes. Valsts ieņēmumu dienests uzsver, ka visas šīs izmaiņas saistībā ar Lielbritāniju stāsies spēkā tikai tad, ja Apvienotā Karaliste izstāsies no Eiropas Savienības bez pārejas perioda.
Pielikumā var apskatīt sīkāku informāciju par izmaiņām, kas skars ceļotājus un sūtījumu saņēmējus, ja Lielbritānija no Eiropas Savienības izstāsies bez pārejas perioda.
Video reportāža skatāma šeit> https://www.youtube.com/watch?v=b05he7El2Tc