Akne ne tikai pusaudža gados: tās cēloņi un ikdienas sejas rutīna

  • Akne ne tikai pusaudža gados: tās cēloņi un ikdienas sejas rutīna

Publicēts: 10:59 03.05.2024 Pievieno notikumu

Lai gan pūtītes parasti ir saistītas ar pusaudžu vecumu, patiesība ir tāda, ka ar tām arvien biežāk sastopas visu vecumu vīrieši un sievietes. Ārsti skaidro, ka pubertātes laikā imunitāte novājinās, tāpat kā sievietēm pirms menstruācijām, kā rezultātā mūsu ķermenis vairs nespēj cīnīties ar baktēriju iekaisumu dziļajos ādas slāņos  tad parādās pūtītes, kas norāda uz veselības problēmām. Diemžēl šī problēma var parādīties vēlākā vecumā. 


Hormonālā nelīdzsvarotība, alerģijas, nepareiza ādas kopšana – kas slēpjas aiz šiem aknes rašanās cēloņiem un kā palīdzēt sev?


Tomēr pirms runāšanas par šo jutīgo tēmu dažiem indivīdiem ir svarīgi saprast, ka cilvēkā apslēptās problēmas parādās mūsu jūtīgākajā vietā – tāpat kā daži cilvēki daudzus gadus cīnās ar pūtītēm, citi sūdzas par pastāvīgu vēdera uzpūšanos, un vēl citiem var nebūt sūdzību par veselību, bet tas nenozīmē, ka šāds cilvēks ir pilnīgi vesels. 


  1. Tas, ko mēs ēdam


Protams, galvenais faktors, kas veicina pūtītes un veselības problēmu parādīšanos, ir mūsu uzturs. Mūsdienās ar tik lielu pārtikas izvēli mēs bieži izvēlamies jau sagatavotus pārstrādātus pārtikas produktus, kas vairs nesatur barības vielas, kas tik nepieciešamas veselīga ķermeņa nodrošināšanai. Tomēr sabalansēts uzturs –nav viss, kas jums jāzina.

  • Pārtika ar augstu glikēmisko indeksu (GI): vienkārši sakot, tas ir ēdiens, kas izraisa pēkšņu cukura līmeņa paaugstināšanos asinīs, kas var izraisīt insulīna ražošanas palielināšanos, vienlaikus stimulējot sebuma veidošanos ādas dziedzeros. Augstu GI raksturo tādi produkti kā pilngraudu maize, kartupeļi, baltie rīsi un citi ogļhidrāti. 

  • Pārtika, kas arvien biežāk ir nepanesama: lai gan piena produktiem ir zems GI, diemžēl šis ēdiens, tāpat kā cukurs, lipeklis, izraisa iekaisumus dziļajos ādas slāņos.

  • Nepiesātināto taukskābju trūkums: droši vien katra cilvēka ķermenī mūsdienās trūkst veselīgu nepiesātināto taukskābju – omega-3, kurām ir pretiekaisuma iedarbība. Un mēs bieži ar pārtiku iegūstam pārāk daudz omega-6 polinepiesātināto skābju, tāpēc šo taukskābju līdzsvara sasniegšana ir īpaši svarīga, lai būtu veselīga āda.


  1. Stress un hormonālās svārstības


Nav noslēpums, ka ilgtermiņa stress ir kaitīgs mūsu veselībai. Aknes gadījumā stress var ietekmēt arī pūtīšu izskatu, jo tas palielina androgēnu ražošanu, kas var izraisīt sebuma ražošanas palielināšanos. Tāpat hormonālās svārstības, piemēram, menstruāciju, grūtniecības vai menopauzes laikā, var izraisīt pūtīšu parādīšanos, stimulējot tauku dziedzerus ražot vairāk tauku. Turklāt, patērējot daudz cukura un pārstrādātu pārtikas produktu, ādas iekaisumi var pasliktināties. 


  1. Nepareiza sejas ādas kopšana


Nav nekas neparasts domāt, ka pūtītes parādīšanās var būt saistīta ar personīgās higiēnas trūkumu. Tomēr tas nav izplatīts iemesls – biežāk nepareizi sejas kopšanas līdzekļi un pārāk intensīva ādas mazgāšana var izraisīt alerģisku reakciju un pūtītes. Piemēram, rupji skrubi, spēcīgi žāvējoši līdzekļi var nopietni sabojāt ādas aizsargbarjeru un atkal stimulēt sebuma veidošanos. Tāpat dažas produktu sastāvdaļas aizsprosto poras un citādi veicina pūtīšu veidošanos. 


Ikdienas ādas rutīna


Papildus tam, ka tiek pieliktas lielas pūles, lai rūpētos par savu uzturu un pārvaldītu stresu, mēs iesakām pievērst uzmanību arī šai sejas kopšanas kārtībai.


1. Izveidojiet savu ādas kopšanas rituālu, kas jums ir patīkams un motivē tiekties pēc veselīgas ādas. Piemēram, iegādājieties jaunu kosmētikas spoguli un blakus tam – glītu paplāti jūsu ādas kopšanas līdzekļiem. Meklējiet ne tikai klasiskus, bet arī palielināmus spoguļus ar LED apgaismojumu interneta veikalā formadore, kur rūpīgi atlasīti produkti izceļas ar savu funkcionalitāti, komfortu un dizainu. 


2. Mazgājiet seju no rīta un vakarā, lai noņemtu netīrumus un lieko sebumu. Izvēlieties maigu tīrīšanas līdzekli, kam ir pēc iespējas dabiskāks sastāvs, lai izvairītos no iespējamām alerģiskām reakcijām. 


3. Izmantojiet toniku – šis produkts palīdzēs līdzsvarot ādas pH līmeni un noņemt netīrumus vai taukus, kas var palikt pēc mazgāšanas līdzekļa. Izvēlieties toniku, kas satur tādas sastāvdaļas kā salicilskābe, kas palīdz atbloķēt poras un novērst izsitumus.


4. Mitriniet seju, pat ja jums ir taukaina āda: meklējiet vieglu sejas krēmu ar hialuronskābi vai glicerīnu, lai palīdzētu saglabāt mitrumu.


5. Nespiediet pūtītes un nepieskarieties tām ar netīrām rokām. Tomēr, kad pūtīte ir nogatavojusies, notīriet skarto zonu ar benzoilperoksīdu vai salicilskābi – šie līdzekļipalīdz mazināt iekaisumu un iznīcināt pūtītes izraisošās baktērijas.


6. Visbeidzot, aizsargājiet savu ādu no kaitīgiem UV stariem. Meklējiet SPF aizsardzību, kas neapgrūtina ādu, un uzklājiet to katru dienu, pat mākoņainās dienās.


7. Palieciet pozitīvs – pat tad, ja spogulī redzat sejas ādas pasliktināšanos, neļaujieties negatīvām emocijām, kas vēl vairāk var pasliktināt ādas stāvokli. Tā vietā konsultējieties ar dermatologu, dietologu un neatsakieties no sava mērķa. 



Dizains un Druka Iepazieties.lv Tipografijas.lv Fotostudijas.lv Webseo.lv