Bukmeikeri prognozē: līdz vasarai Bitcoin vērtība pārsniegs 75 tūkstošus ASV dolāru

  • Bukmeikeri prognozē: līdz vasarai Bitcoin vērtība pārsniegs 75 tūkstošus ASV dolāru

Publicēts: 17:24 19.03.2021 Pievieno notikumu

Pēdējo mēnešu laikā gan Latvijā, gan citviet pasaulē par vienu no plašāk apspriestajām tēmām kļuvusi kriptovalūta un tās vērtība, kas mainās teju pa dienām. Par to galvenokārt jāpateicas iespaidīgajam Bitcoin cenas kāpumam – nepilna gada laikā tā pieaugusi 10 reizes, pagājušā nedēļas nogalē uzstādot jaunu rekordu un pārsniedzot 60 000 ASV dolāru atzīmi. Arī šobrīd tā vērtība ik dienu turpina svārstīties, un “Betsafe” bukmeikeri prognozē, ka līdz jūnija beigām cena par Bitcoin sasniegs pat 75 000 ASV dolāru.

Ja pirms vairākiem gadiem kriptovalūtas cenu augšupeju skaidrojām ar individuālu investoru pieaugumu, tad šobrīd izskatās, ka arī daudzi respektabli uzņēmumi ir gatavi pievienoties “kriptobumam”. Tas rada lielāku stabilitātes sajūtu par tuvākā laika cenu svārstībām šajā nozarē, dodot cerību uz šīs valūtas vērtības pieaugumu. Aizvadītais gads mums visiem pierādījis, cik negaidītus pavērsienus iespējams piedzīvot relatīvi īsā laika posmā. Neviens nezina, kā tas var atspoguļoties Bitcoin cenās, bet šobrīd raugāmies augšupejošā virzienā, kur lielu lomu ieņem arī tehnoloģiju nozares attīstība, kas pēdējā gada laikā līdz ar dažādu ikdienas procesu digitalizāciju notikusi īpaši strauji,” komentē “Betsafe” prognožu eksperts Valters Rozmanis. 

Šogad Bitcoin savu uzvaras gājienu ir turpinājis, kriptovalūtas vērtībai pieaugot jau teju divas reizes kopš gada sākuma. Liela loma šajā procesā ir ASV elektroauto ražotājam “Tesla Motors”, kas 8. februārī atklāja, ka ir iegādājies Bitcoin aptuveni 1,5 miljardu dolāru apmērā, turklāt izskata iespēju to pieņemt kā maksāšanas līdzekli auto iegādei. Pāris dienas vēlāk karšu norēķinu kompānija “MasterCard” paziņoja, ka šī gada laikā arī tās sistēmā būs iespēja norēķināties ar Bitcoin valūtu. Minēto notikumu, kā arī inflācijas draudu iespaidā kriptovalūtas cena divu nedēļu laikā pieauga par vairāk nekā 30%, turklāt zīmīgi, ka iepriekšējā nedēļā Bitcoin kopējā vērtība tirgū pārsniedza 1 triljonu dolāru.

Tomēr tā nebūt nav pirmā reize, kad kādi no tā dēvētajiem institucionālajiem investoriem saskatījuši šīs kriptovalūtas potenciālu. Tā piemēram, pagājušā gada oktobrī norēķini ar Bitcoin kļuva iespējami PayPal sistēmā, un arī daudzi nozīmīgi investīciju fondi ir iegādājušies tieši šo kriptovalūtu. Savukārt “airBaltic” jau 2014. gada kļuva par pirmo aviokompāniju pasaulē, kas pieņem Bitcoin kā maksāšanas līdzekli par lidmašīnas biļetēm. Šodien Bitcoin nenoliedzami ir pretrunīgākā tēma investīciju pasaulē. Vieni apgalvo, ka tā ir investīciju un norēķinu nākotne, kamēr citi to salīdzina ar visu finanšu burbuļu māti – tā dēvēto tulpju māniju Holandē 17. gs., kas savulaik izraisījusi pirmo vispasaules līmeņa ekonomisko krīzi.

Tikmēr ietekmīgā ASV investīciju banka “J.P. Morgan” ir paziņojusi, ka Bitcoin cena var sasniegt pat 150 000 ASV dolāru jau šajā gadā, turpretī ietekmīgā programmatūras ražotāja “Microstrategy” vadītājs Maikls Seilors ir vēl optimistiskāks – viņš tic, ka šī kriptovalūta kļūs vismaz 12 reizes dārgāka, savā vērtībā apsteidzot visas pasaules zelta kopējo vērtību. Vienlaikus citi investīciju pasaules eksperti uz Bitcoin skatās kritiski. Piemēram, slavenais ASV investors Vorens Bafets ne reizi vien ir veltījis skarbus vārdus šai digitālajai valūtai, saucot to par “principā bezvērtīgu”. “Es varu teju ap pilnīgu drošību apgalvot, ka šis kriptovalūtu bums beigsies slikti,” teicis Bafets. Viņam pievienojušies arī Nobela prēmijas laureāti, ekonomisti Roberts Šillers un Olivers Hārts, dēvējot pēdējā gadā novēroto Bitcoin vērtības pieaugumu par bezjēdzīgu burbuli.

Līdz ar Bitcoin cenas pieaugumu tas saņēmis arī arvien lielāku kritiku no vides aktīvistiem visā pasaulē. Kembridžas universitāte aprēķinājusi, ka šīs kriptovalūtas ieguvē iesaistītā aparatūra gada laikā patērē vairāk enerģijas nekā Nīderlande, kurā dzīvo 17 miljoni cilvēku. Taču, neskatoties uz pretrunīgo vērtējumu, Bitcoin jau kopš izlaišanas brīža 2009. gada sākumā ir pasaulē pazīstamākā un kapitalizācijas ziņā lielākā no kopumā aptuveni 1000 kriptovalūtām jeb virtuālajām valūtām, kuras sākotnējā vērtība bija vien 0,0008 ASV dolāri. Bitcoin ir plaši pazīstams ar tā vērtības iespaidīgajām svārstībām, 12 pastāvēšanas gados piedzīvojot gan vairākus ļoti straujus kāpumus, gan izteiktus kritumus. Vēl nesenajā 2017. gadā šīs kriptovalūtas cena strauji pieauga vairāk nekā divas reizes, bet jau nākamā pusgada laikā zaudēja 80% no tās vērtības.

Dizains un Druka Iepazieties.lv Tipografijas.lv Fotostudijas.lv Webseo.lv