Galda tenisa vēsture ārpus Latvijas pilsētām

  • Galda tenisa vēsture ārpus Latvijas pilsētām

Publicēts: 19:40 06.06.2025 Pievieno notikumu

Interesants fakts: saskaņā ar Latvijas galda tenisa federācijas datiem, valstī regulāri spēlē apmēram 2000 cilvēku, un laba puse no viņiem dzīvo ārpus lielajām pilsētām. Nav pārsteidzoši, ka Vavada cita starpā atbalsta tieši lauku sporta projektus, jo tur dzimst nākamā tenisa elita.

No skolas gaiteņa līdz sporta arēnai

Galda teniss Latvijas ciemos visbiežāk sākas ar divu trīs entuziastu iniciatīvu, kuri meklē brīvu telpu un atrod to... vietējās skolas gaiteņā vai vecā klubā. Tā tas bija Alūksnē: tur skolas sporta skolotājs Jānis Ozols kopā ar skolēnu vecākiem atveda pirmo saliekamo galdu un organizēja sekciju. Jau pēc diviem gadiem šī “istaba ar galdu” izauga par pilnvērtīgu zāli Alūksnes Sporta centra bāzē, kur 2024. gada 21. septembrī notika reģiona atklātais čempionāts.

Regulārie vakara treniņi ātri pārtapa par grafiku, kas līdzinājās pilsētas sporta skolai: jaunākā grupa - plkst. 16:00, pieaugušie - pēc darba. Ciematā ar mazāk nekā pieciem tūkstošiem iedzīvotāju šāds laika sadalījums kļuva par sava veida “sociālo līmi”: vecāki paliek pēc nodarbībām, apspriež darbus, bērni gaida savu kārtu pie galda, bet pensionāri palīdz tiesāt mini mačus.

Kas un kā uzvar

Lauku tenisa īpatnība ir treneru daudzpusība. Tas pats Ozoļš māca mazajiem turēt raketi, bet vakarā pats pilnveido savu servu, gatavojoties rajona sacensībām. Līdzīga “treneris-spēlētājs” shēma darbojas arī Jakovpilā: tur vietējo klubu SK “4R” vada Udlis Dzirakalis, kurš ziemā ieguva trešo vietu reģiona atklātajā individuālajā čempionātā, zaudējot tikai uzaicinātajam lietuviešu profesionālim Viliusam Luksem.

Tieši šādas stāsts iedvesmo jauniešus: bērns redz, ka viņa treneris stājas pie galda pret starptautiska līmeņa meistaru, un saprot, ka ceļš uz lielu sportu ir reāls pat bez galvaspilsētas infrastruktūras.

Pilsētas turnīru karte

Katru sezonu Latvijas kalendārs papildinās ar desmitiem vietējo sacensību, un daudzas no tām notiek tālu no Rīgas:



Svarīgs nianses: gandrīz visi ciema turnīri ir atvērti visiem interesentiem. Tas nozīmē, ka pusaudzis no Preili var bez LGTF licences ierasties Mariupoles novadā un spēlēt pret pieaugušajiem, iegūstot unikālu sacensību pieredzi.

Ekonomika aiz tīkla: dividendes ciemam

Kamēr spēlētāji cīnās par punktiem, vietējie uzņēmēji skaita papildu ieņēmumus. Čempionātu laikā viesu nami ir pilni, kafejnīcas pagarina darba laiku, un pašvaldības labprāt atvēl sporta zāles, saprotot, ka turnīrs palielina “tūrisma pievilcību”.

Aluksnes piemērs ir uzskatāms: rudens čempionāts pulcēja vairāk nekā simts dalībniekus un līdzjutējus. Pilsēta, kas iepriekš bija pazīstama galvenokārt ar slēpošanas trasi un Aluksnes ezeru, pēkšņi ieguva sportisko satiksmi “ne sezonā”. Sporta inventāra veikali atzīmēja rakešu un bumbu pārdošanas pieaugumu par 15 % nedēļā pēc sacensībām, bet skolas ēdnīcā pirmo reizi tika ieviests maksas “sporta ēdienkarte” ar makaroniem un augļu smūtijiem.

Digitālās raketes

Ja agrāk ciema turnīram bija grūti paziņot par sevi, tagad organizatori aktīvi vada sociālos tīklus un finālus straumē YouTube kanālā Galdateniss.lv, un rezultāti uzreiz nonāk LGTF reitingā. Tā, piemēram, mačs par trešo vietu Jakovpilā tikai pāris dienās guva vairāk nekā tūkstoti skatījumu, neskatoties uz šauru nišu.

Tiešsaistes klātbūtne risina arī personāla problēmu: jaunieši no Rīgas redz, cik sirsnīga atmosfēra valda lauku zālēs, un brauc kā brīvprātīgie - tiesāt, fotografēt, uzstādīt kameras.

Izaugsmes problēmas un partneru palīdzība

Galvenais izaicinājums lauku klubiem ir infrastruktūra. Galdi ātri nolietojas, zāles grīda ir pārāk sliden, un griesti ir pārāk zemi, lai varētu uzstādīt garas sveces. Risinājums ir jaukts finansējums: daļu naudas piešķir pašvaldība, daļu - sponsori.


Piemēram, Viestē jauno profesionālo galdu Cornilleau iegādājās kopīgiem spēkiem: 40 % summas tika savākta pūļa finansējuma vietnē, vēl 30 % pievienoja vietējais uzņēmējs, zāģētavas īpašnieks, bet atlikumu - reģiona sporta fonds. Trīs mēnešus vēlāk treniņos iesaistīto skaits dubultojās.

Treneri un bērnu sapņi

Neskatoties uz ierobežotajiem resursiem, ciema treneriem ir ambiciozi plāni. Aluksnē vēlas atvērt “mini akadēmiju” ar trīsreizēju treniņu ciklu un tiešsaistes tehnikas analīzi. Mariupoles reģionā apspriež ideju rīkot vasaras nometni zem klajas debess, kur daļa nodarbību notiks uz ielas galdiem, bet daļa - sporta kompleksā, lai bērniem būtu kontrastējoši apstākļi.

Īpaša uzmanība tiek pievērsta iekļaušanai. Jakovpilā sekcija jau ir pielāgojusi grafiku pusaudžiem ar autismu: treniņi ir īsāki, bet biežāki, un katrs bērns saņem individuālu plānu. Treneris Dzirakalis norāda, ka regulāras spēles palīdz attīstīt koordināciju un sniedz emocionālu atvieglojumu vecākiem.

Tālāk - vairāk: offline + online

“Mārupes Kauss” organizatori jau testē hibrīda formātu: spēlētāji piedalās online kvalifikācijā, nosūtot savu setu video, un tikai finālisti tiekas offline. Tas samazina ceļa izdevumus, bet saglabā galveno - klātienes cīņas azartu.

Turklāt federācija plāno apmainīties ar treneriem: reizi ceturksnī pieredzējis speciālists no Rīgas ierodas lauku klubā, vada meistarklasi, atstāj metodiskos materiālus un padomus zāles sagatavošanai. Savukārt lauku treneri dalās atklājumos par to, kā motivēt audzēkņus, jo tieši viņiem izdodas noturēt pusaudžus bez lielām prēmijām un trokšņainām arēnām.
Kategorijas: Izklaide;
Dizains un Druka Iepazieties.lv Tipografijas.lv Fotostudijas.lv Webseo.lv