Kāpēc mēs tērējam savu naudu?

  • Kāpēc mēs tērējam savu naudu?

Publicēts: 16:40 27.10.2023 Pievieno notikumu

Nauda spēlē nozīmīgu lomu ikviena cilvēka ikdienas dzīvē, un tā ļauj piepildīt dažādas vajadzības un vēlmes. Cilvēka tēriņu paradumi atspoguļo prioritātes un vērtības, sākot no pamatvajadzībām un beidzot ar vērienīgākiem mērķiem. Izpratne par tērēšanas paradumiem var izskaidrot cilvēku patēriņa un finanšu lēmumu pieņemšanu un to, kāpēc tiek tērēta nauda. Šajā rakstā mēs iedziļināsimies galvenajos iemesliem, kāpēc mēs tērējam naudu savām vajadzībām, un izpētām psiholoģiskos, sociālos un praktiskos faktorus, kas ietekmē tērēšanas paradumus.


Pamatvajadzību apmierināšana

Būtībā naudas tērēšana pamatvajadzībām ir neatliekama un nepieciešama, lai apmierinātu izdzīvošanas pamatprasības. Šīs vajadzības ietver pārtiku, mājokli, apģērbu un citas pamatvajadzības, kas nodrošina labklājību. Šo būtisko lietu nodrošināšana ir ikvienas personas tēriņu pamats, ko nav iespējams atlikt. Lielākoties pamatvajadzības sastāda ikvienas mājsaimniecības lielākos tēriņus un tikai tad, kad ir apmierinātas pamatvajadzības, iespējams plānot arī citus tēriņus.


Drošības un stabilitātes sasniegšana

Nākamā joma, kurā tiek tērēta ievērojama naudas summa, ir nākotnes plānošana un stabilitāte – iekrājumu veidošana, ieguldījumi, apdoršināšana, uzkrājumu veidošana veselībai un daudziem citiem nākotnes mērķiem. Finansiālā drošība ļauj pārliecinošāk pārvarēt dažādas dzīves situācijas, piemēram, slimību vai darba zaudējumu.

Informācijas avots - PDF: https://www.ptac.gov.lv/lv/media/3618/download?attachment


Nākotnes mērķu sasniegšana

Naudas tērēšana nākotnes mērķiem ir svarīga. Viens no galvenajiem mērķiem, kam cilvēki atliek naudu ir izglītība. Augstākās izglītības iegūšana var būt dārga, tāpēc, ir svarīgi veikt uzkrājumus laicīgi. Vēl viens svarīgs mērķis, kuram nereti nepieciešams veidot uzkrājumus ir mājokļa iegāde. Mājoklis ir viens no svarīgākajiem aspektiem, bet, lai iegādātos savu mājokli nepieciešams starta kapitāls.

Naudas ietaupīšana un ieguldīšana ir būtisks aspekts nākotnes vajadzību un mērķu sasniegšanai. Neatkarīgi no tā, vai tie ir uzkrājumi izglītībai, pensijai vai svarīgiem dzīves notikumiem, pareiza finanšu plānošana nodrošina drošāku un pārtikušu nākotni.


Dzīves kvalitātes uzlabošana

Naudas tērēšana dzīves kvalitātes uzlabošanai, var ietvert ieguldījumus izglītībā, personīgajā attīstībā un vaļaspriekos, kas sniedz prieku un piepildījumu. Resursu veltīšana personīgajai izaugsmei un dzīvei bagātina mūsu dzīvi un veicina apmierinātības sajūtu. Tomēr, šī kategorija var ietvert arī mājokļa uzlabošanu, remontdarbus, jauna auto iegādi vai naudas ieguldīšanu pašsajūtā, piemēram, apmeklējot masieri vai fizioterapeitu.


Sociālās vajadzības un identitāte

Cilvēki pēc savas būtības ir sociālas būtnes, un mūsu tēriņu modeļus ietekmē vēlme piederēt cilvēku kopai un būt sabiedrībā. Preču vai pieredzes iegāde, kas atbilst mūsu sociālajai identitātei un vērtībām, ļauj mums iekļauties mūsu sociālajā lokā un paust savu individualitāti. Cilvēkiem ir svarīgi atrasties sabiedrībā, apmeklēt dažādus pasākumus un veltīt laiku saviem draugiem un mīļajiem cilvēkiem, tāpēc, šī kategorija, lai gan nav pamatvajadzība, ir svarīga veselīga prāta un emocionālā stāvokļa uzturēšanai.


Ērtības un laika taupīšana

Naudas tērēšana noteiktiem produktiem vai pakalpojumiem var ietaupīt laiku un pūles. Piemēram, trauku mazgājamās mašīnas vai robota putekļu sūcēja iegāde var atvieglot mājsaimniecības darbu veikšanu vai ēdiena piegādes pakalpojumu izmantošana var samazināt patērēto laiku iepērkoties, un palielināt pieejamo laiku citām, daudz patīkamākām, aktivitātēm, padarot mūsu dzīvi ērtāku un efektīvāku.


Investīcijas veselībā un labklājībā

Izdevumi veselībai un labsajūtai ir ieguldījums mūsu ilgtermiņa labklājībā. Tas var ietvert sporta zāles apmeklēšanu, veselīgas pārtikas izvēli un pašaprūpes aktivitātes, kas veicina fizisko un garīgo veselību.

Credit24 savā blogā uzsver, kāpēc nav vērts atturēties no lielākiem izdevumiem: https://www.credit24.lv/blog/lielakus-pirkumus

Izpratne par to, kāpēc mēs tērējam naudu savām vajadzībām, ir daudzdimensionāla cilvēka uzvedības un motivācijas izpēte. No pamata izdzīvošanas prasību apmierināšanas līdz ērtībai un laika taupīšanai, mūsu tēriņus ietekmē sarežģīta faktoru un iemeslu mijiedarbība. Šo iemeslu atpazīšana dod iespēju pieņemt apzinātus lēmumus par finansēm, nodrošinot līdzsvaru starp vajadzību apmierināšanu un stabilas finansiālās labklājības uzturēšanu. Pievēršot uzmanību mūsu tērēšanas paradumiem, mēs varam tiekties pēc finansiālas stabilitātes, personīgās izaugsmes un finanšu mērķu sasniegšanas.Dizains un Druka Iepazieties.lv Tipografijas.lv Fotostudijas.lv Webseo.lv