Kas ir 7 pasaules brīnumi?

  • Kas ir 7 pasaules brīnumi?

Publicēts: 18:00 27.02.2023 Pievieno notikumu

Vai esat kādreiz aizdomājušies par to, kas ir 7 pasaules brīnumi? Gadu gaitā ir izveidoti daudzi dažādi pasaules brīnumu saraksti. Slavenākais saraksts saucās "Septiņi antīkās pasaules brīnumi". Daudzi no šiem senajiem brīnumiem ir zuduši un no sākotnējiem septiņiem ir saglabājušās tikai Gīzas piramīdas. Taču 2000. gadā tika uzsākta kampaņa, lai no 200 pasaules objektu kandidātu saraksta noteiktu 7 mūsdienu pasaules brīnumus. Turpmāko septiņu gadu laikā 600 miljoni balsu no visas pasaules ļāva izveidot sarakstu, kurā bija tikai 21 pasaules brīnums.

 

Visbeidzot tika noskaidroti jaunie 7 pasaules brīnumi, un katru gadu 7. jūlijā tiek atzīmēta 7 pasaules brīnumu diena. Šie 7 mūsdienu pasaules brīnumi ir neparasta klase, jo par tiem balsoja vienkārši cilvēki no visas pasaules. Arī tādi, kas spēlē Sloti.

 

1.      Maču Pikču, Peru

Mītiskā Maču Pikču atrodas Andu kalnos, 2430 metru augstumā virs jūras līmeņa Peru Kusko reģionā. Maču Pikču ir sena inku dzīvesvieta, kas iekļauta "obligāto aspkate vietu" sarakstā un ir visvairāk apmeklētā apskates vieta valstī. Šo seno drupu iespaidīgais izmērs un atrašanās vieta padara tās par pasaules brīnumu. Daudzi ir spekulējuši par Maču Pikču sākotnējo mērķi kopš brīža, kad 1911. gadā Hirams Bingems no jauna atklāja pazudušo pilsētu. Daži uzskata, ka tā kalpojusi kā ceremoniju vieta, militārais cietoksnis vai inku dižciltīgo muižnieku patvēruma vieta. Maču Pikču, kas sākotnēji tika uzcelta 15. gadsimtā, ir ļoti labi saglabājusies, pateicoties inku inženieru prasmēm. Apmeklējot Maču Pikču, kas sastāv no tempļiem, laukumiem, terasēm un mūriem, ir kā atgriezties pagātnē. Maču Pikču ir viens no iespaidīgākajiem 7 pasaules brīnumiem.

 

2.      Čičenica, Meksika

Senā maiju pilsēta Čičenica ir vēl viens Dienvidamerikas pasaules brīnums. Tā atrodas Jukatānas pussalā un ir populārs vienas dienas ceļojuma galamērķis no Rivjēras Majas pludmales kūrortiem. Tas ir nozīmīgs tūrisma objekts, kā arī aktīva arheoloģiskā vieta. Šeit regulāri tiek atklāti jauni atklājumi par maiju kultūru. Tiek uzskatīts, ka Čičenica tika uzcelta ap 4. vai 5. gadsimtu, un tā ātri vien kļuva par nozīmīgu maiju kultūras centru.

 

Apmeklējot Čičenicu, galvenais apskates objekts ir milzīga piramīda, kas pazīstama kā El Castillo. Kādreiz piramīda kalpoja kā templis, kas bija veltīts maiju dievībai Kukulkānam. Tās iespaidīgais terasveida dizains ir piemērs apbrīnojamām maiju inženiertehniskajām prasmēm.

 

3.      Kolizejs, Itālija

Kolizejs atrodas Romā, un tā iespaidīgais siluets ir atpazīstams visā pasaulē. Gandrīz 2000 gadu vecais Kolizejs ir labi saglabājies, un tas ir vissvarīgākais tūrisma objekts Itālijā. Amfiteātris tika pabeigts 80. gadā pēc Kristus dzimšanas, un tajā notika dažādi pasākumi, tostarp Romas laikmeta šausmīgās gladiatoru cīņas. Tas bija pazīstams kā Flāviju amfiteātris un pulcēja līdz pat 50 000 skatītāju. Par godu Kolizeja pabeigšanai imperators Tīcijs izsludināja 100 spēļu dienas. Šo 100 dienu laikā vairāk nekā 2000 gladiatoru piedzīvoja nežēlīgu likteni. Mūsdienās Kolizejs ik gadu uzņem aptuveni 6 miljonus apmeklētāju. Kolizejs ir vienīgais pasaules brīnums Eiropā.

 

4.      Petra, Jordānija

Petra ir viens no senākajiem 7 pasaules brīnumiem, kas atrodas pašā Jordānijas dienvidrietumu tuksneša sirdī. Tieši rozā smilšakmens klints nogāzē iegrebtā vieta kādreiz bija senās Nabateju karaļvalsts galvaspilsēta. Šo vietu uzmanības centrā izvirzīja tās parādīšanās Indiana Džonsa filmā "Pēdējais krusta karš". Petra bija plaukstošs tirdzniecības centrs un Nabates galvaspilsēta no 400. g. p. m. ē. līdz 106. gadam. Galu galā pilsēta tika pamesta un stāvēja tukša, līdz to no jauna atklāja 1800. gadu sākumā.

 

Citas ievērojamas celtnes, ko apskatīt, dodoties ekskursijā pa Petru, ir klosteris, Lielais templis un teātris. Interesanti, ka arheologiem ir aizdomas, ka līdz šim ir atklāta tikai neliela daļa no sākotnējās pilsētas.

 

5.      Lielais Ķīnas mūris, Ķīna

Lielais Ķīnas mūris ir lielākais pasaules brīnums, kas redzams no kosmosa un stiepjas vairāk nekā 20 000 km garumā. Turklāt tā ir garākā cilvēka veidotā būve uz zemes. Būvniecība sākās 7. gadsimtā pirms mūsu ēras, un gadu gaitā šis aizsargmūris ir vairākkārt pagarināts. Kopumā Lielo Ķīnas mūri veido 19 dažādas sienas. Dažādie posmi parāda celtniecības metožu un stilu attīstību. Lielā Ķīnas mūra daļas stiepjas līdz pat Krievijas robežai un Gobi tuksnesim Mongolijā, un mūra būvniecība beidzās tikai 19. gadsimtā.

 

Pekinu uzskata par Lielā mūra vārtiem. Populārākie posmi, tādi kā Dzjiņšanlinga, Džujonguana un Dzjankou, atrodas galvaspilsētas tuvumā. Šie posmi tika uzbūvēti Minu dinastijas laikā, un tie ir labi saglabājušies, lai gan apmeklētāju pīķa stundās tie var būt aizņemti.

 

6.      Kristus Pestītājs, Brazīlija

Kristus Pestītājs paceļas augstu virs Riodežaneiro panorāmas, Korkadavo kalna virsotnē. Kristus Pestītājs tika veidots deviņu gadu laikā, un to veidoja vairāki tēlnieki. To atklāja 1931. gadā. Šī monumentālā statuja ir 30 metrus augsta un 28 metrus gara, un tā liecina par Brazīlijas reliģisko mantojumu. Kristus Pestītājs ir redzams gandrīz no jebkuras pilsētas vietas, un tas ir visur klātesoša kultūras ikona. Statujai ir unikāls dizains: no tālienes tā izskatās kā parasts krusts, bet tuvplānā tās smalkajās iezīmēs atklājas Jēzus Kristus seja.

 

Kristus Pestītāja apmeklējums ir populārs Riodežaneiro apskates objekts, un vairums apmeklētāju dodas 20 minūšu ilgā braucienā ar vilcieniņu uz kalna virsotni. Statuja atrodas uz 8 metrus augsta pjedestāla, uz kura atrodas neliela kapela, kas veltīta Aparesīdas Dievmātei. Kapelā katru dienu notiek dievkalpojumi, un to var izmantot kāzām un kristībām. Naktī statuja tiek izgaismota, pārvēršoties par gaismas staru virs Riodežaneiro.

 

7.      Tadžmahals, Indija

Tadžmahals atrodas Agras pilsētā Jamunas upes dienvidu krastā un ir universāls mīlestības simbols. Šo milzīgo baltā marmora mauzoleju uzcēla imperators Šahdžahāns pēc tam, kad 1631. gadā dzemdību laikā traģiski mira viņa mīļotā sieva. Šī vieta simbolizē viņa sirdssāpes un uzticību, un tā ir iekarojusi miljoniem apmeklētāju sirdis. Šīs greznās celtnes izgatavošanai tika nolīgti visprasmīgākie Mogulu impērijas amatnieki, un tā ir arī paša šaha pēdējā atdusas vieta.

 

Tadžmahals ir vispopulārākais tūrisma objekts Indijā, tāpēc nav pārsteigums, ka tas iekļuva Jauno 7 brīnumu sarakstā. Ja apmeklējat Tadžmahalu, iesakām ierasties agri no rīta, lai izbaudītu dekoratīvos dārzus pirms pūļa ierašanās. Arī bezmaksas kazino spēles iesaka izspēlēt laikus, lai tās nepazūd.


Kategorijas: Cits; Izklaide;
Dizains un Druka Iepazieties.lv Tipografijas.lv Fotostudijas.lv Webseo.lv