Ko saņem Olimpisko spēļu uzvarētāji?

  • Ko saņem Olimpisko spēļu uzvarētāji?

Publicēts: 18:02 05.01.2023 Pievieno notikumu
Pirmie trīs sportisti saņem medaļas. Pirmie astoņi sportisti katrā disciplīnā saņem diplomu, un viņu vārdi tiek paziņoti sabiedrībai. Sportists, kurš ieņem pirmo vietu, uz augstākā pakāpiena centrā saņem zelta medaļu un olimpiskā čempiona titulu. Otrajā vietā ierindojies sportists stāv uzvarētāja labajā pusē un saņem sudraba medaļu, bet trešo vietu ieguvušais sportists stāv pa kreisi un saņem bronzas medaļu. Tiek pacelti visu trīs sportistu karogi, un tiek atskaņota uzvarētāja valsts himna.

Ir dažādi sporta veidi, kuros ir iespējams iegūt medaļas, piemēram, medaļa pludmales volejbolā tiek piešķirta no 1996. gada, kad pludmales volejbolu oficiāli pievinoja Olimpiskajām spēlēm. Laikam ejot uz priekšu, ir nākuši klāt vēl daudzi citi sporta veidi, kas tagad veido lielu pasākumu reizi četros gados. Kas zina, varbūt pēc gadiem redzēsim arī online spēļu sacensības globālā mērogā, vai pat spēļu automāti varētu tikt oficiāli atdzīti par sporta veidu?

Vai Olimpisko spēļu sportisti saņem atalgojumu?

Olimpiskie sportisti nesaņem atalgojumu tikai par piedalīšanos Olimpiskajās spēlēs. Tomēr, ja sportists izcīna medaļu, tam tiek piešķirta medaļas prēmija. Zelta medaļas vērtība ir 37 500 ASV dolāru, sudraba medaļas vērtība ir 22 500 ASV dolāru, bet bronzas medaļas vērtība ir 15 000 ASV dolāru. Šādas prēmijas maksā ASV, tāpēc tās var atšķirties citās valstīs. Tātad ir ne tikai stimuls nostāties uz pjedestāla, lai savu vārdu iegravētu olimpisko spēļu vēsturē.

Vai sportisti sedz savus izdevumus, kamēr viņi piedalās spēlēs?

Apmēram mēnesi pavadīt uz vietas Olimpiskajiem sportistiem var izmaksāt dārgi. Tomēr Olimpiskā komiteja parasti sedz lielāko daļu izdevumu, piemēram, ēdināšanu, izmitināšanu un transportu.  Lielākajai daļai komandu vai indivīdiem ir korporatīvie vai privātie sponsori, kas sedz izdevumus. Ja ir kādas citas papildu izmaksas, ko nesedz komiteja, sportistiem ir jālūdz sponsori, lai segtu šos izdevumus.

Kādos citos veidos sportisti var nopelnīt naudu?

Sportisti var noslēgt personīgos sponsorēšanas līgumus, lai nopelnītu naudu papildus medaļu izcīnīšanai. Lai gan prēmijas par medaļām palīdz, tā nav pietiekama nauda, lai no tās iztiktu, jo īpaši, ja olimpiskās spēles notiek tikai reizi četros gados.

Ir vairāki dažādi sponsorēšanas veidi, ar kuriem olimpiskie sportisti var noslēgt līgumus. Pirmais ir korporatīvais sponsorēšana, kad uzņēmums maksā sportistam par tā zīmola valkāšanu uz sava apģērba. Šie logotipi uz sportistu apģērba būs redzami arī ārpus olimpiskajām sacensībām. Cits ienākumu avots ir atbalsta līgumi. Tas ir ļoti izplatīts sportistiem, kas izcīna medaļas. Piemēram, snovbordiste Hloja Kima (Chloe Kim) parakstīja līgumu ar Nike, kas nozīmē, ka viņa var parādīties uz to reklāmām. Olimpiskajiem sportistiem, kuri vēl nav kļuvuši par slavenībām, bieži vien finansējumu piešķir draugi vai ģimene, kā arī vietējie uzņēmumi. Turklāt viņi var saņemt sporta stipendiju vai nepilnas slodzes darbu, izmantojot Olimpisko darba iespēju programmu.

Vai ir kādas citas balvas vai atlīdzības, ko sportisti var laimēt, piemēram, automašīnas vai mājas?

Šo balvu specifika dažādās valstīs atšķiras, un parasti to nosaka sponsori vai valstu valdības. Piemēram, 2012. gadā, kad Dienvidāfrikas sportists Oskars Pistoriuss Londonas Olimpiskajās spēlēs izcīnīja zeltu, viņš tika apbalvots ar jaunu māju. Līdzīgi arī olimpiskajiem sportistiem no Ķīnas bieži tiek piešķirtas automašīnas. Lai gan tik neparasti lielas balvas par olimpiskajiem panākumiem nav tik bieži sastopamas, tomēr tādas var izsniegt.

Papildus atzinībai par olimpisko medaļu iegūšanu sportisti var saņemt arī veselības apdrošināšanu un stipendijas, lai palīdzētu segt savu bērnu izglītības izdevumus. Tas ir tikai vēl viens veids, kā Olimpiskās spēles apbalvo uzvarētājus. Olimpiskās spēles ir lieliska vieta, kur sportisti var parādīt savas prasmes, vienlaikus gūstot vērtīgus labumus, ko viņi var izmantot gan sporta karjeras laikā, gan pēc tās.

Dizains un Druka Iepazieties.lv Tipografijas.lv Fotostudijas.lv Webseo.lv