Latgalei raksturīgie dvieļu raksti apkopoti digitālā burtnīcā

  • Latgalei raksturīgie dvieļu raksti apkopoti digitālā burtnīcā

Publicēts: 15:42 15.10.2022 Pievieno notikumu

Noslēdzies Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas (RMDV) īstenotais projekts “Dvieļu raksti”. Projekta īstenošanas laikā tika pētīti Latgalē austie dvieļi kā tradicionālās kultūras mantojuma sastāvdaļa, izveidojot izglītojošu digitālo materiālu, kurā apkopoti 20 Latgalei raksturīgākie dvieļu raksti, auduma iekārtošanas zīmējumi un fotogrāfijas. Šī digitālā burtnīca būs noderīga rokdarbniecēm, kuras pēc tehniskajiem zīmējumiem varēs izgatavot līdzīgus tradicionālos dvieļus. Plašo materiālu var apskatīt un lejupielādēt http://rmdv.lv/wp-content/uploads/2022/09/Projekts_Dvieli.pdf .

Projekta laikā Tekstilizstrādājumu dizaina izglītības programmas pedagogi un audzēknes devās piecās ekspedīcijās, lai fotografētu dvieļus, veiktu tehnisko parametru aprakstus, zīmētu skices, kā arī uzklausītu stāstus par dvieļu gatavošanas laiku, kas, nenoliedzami, atstājis būtisku iezīmi uz rezultātu.

Pēc ekspedīcijām no fotogrāfijām tika zīmēti tehniskie raksti un analizētas dvieļu kompozīcijas. Kā pastāstīja projekta vadītāja Inese Ratniece, dvieļu kompozīcijas ne vienmēr atbilst skolā mācītajiem kompozīcijas veidošanas principiem: “Raksta kārtojumā nereti nav malas daļas, ne vienmēr raksta motīvu izkārtošanā ievērota simetrija. Visdrīzāk tas tāpēc, ka auduma darinātājas nebija apguvušas raksta ielāgošanas paņēmienus, varbūt svarīgāka bija dvieļa funkcionalitāte, mazāk tā dekoratīvās iezīmes.”

Jāpiebilst, ka Latgalē diezgan daudz saglabājušies arī greznāki dvieļi, kuri, spriežot pēc raksta sarežģītības, visticamāk, austi Viļumsona stellēs 20. gs. pirmajā pusē.

Projekta komanda izsaka pateicību dvieļu krājumu glabātājiem par iespēju izmantot savu pūru izpētei: pirtniecēm Gitai Usānei un Nellijai Kiščenko, Indras audēju kopai, Ludzas Amatniecības centram, Tautas lietišķās mākslas studijai “Dzīpariņš”, Baltinavas muzejam, kā arī RMDV absolventei Ivetai Gabrānei.

Projekts īstenots ar Valsts Kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu.

Kategorijas: Kultūra;
Dizains un Druka Iepazieties.lv Tipografijas.lv Fotostudijas.lv Webseo.lv