Nekustamā īpašuma finansēšanas iespējas

  • Nekustamā īpašuma finansēšanas iespējas

Publicēts: 18:29 21.10.2021 Pievieno notikumu

Pieprasījums pēc mājokļiem jaunajos projektos Latvijā pieaug, turklāt cilvēki labprāt izvēlas dzīvokļus ne tikai Rīgā, bet arī Pierīgā. Nekustamo īpašumu eksperti lēš, ka šī tendence turpināsies, jo interese par mājokļiem arvien pārliecinošāk pārsniedz piedāvājumu un gan bankas, gan nebanku aizdevēji atkal aktīvāk pievērsušās kreditēšanai.

Mājokļu tirgus atdzīvojas

Pēc ievērojama krituma pandēmijas pirmajā gadā aktivitāte nekustamā īpašuma tirgū atsākusies, un tas atspoguļojas arī sērijveida dzīvokļu cenu pieaugumā. Rīgā un Pierīgā laikā no janvāra līdz augustam par 15% – 20 % pieaugušas sērijveida dzīvokļu cenas. 2021. gada pirmajos deviņos mēnešos arī vērojams straujš jauno hipotekāro kredītu apjoma pieaugums.

Kredītiestādes savu pakalpojumu klāstā iekļauj arī jaunus aizdevumu veidus mājokļa iegādei, piemēram, patēriņa kredīts, kas ir salīdzinoši mazi un piemēroti gadījumos, ja nekustamā īpašuma pircējam pietrūkst tikai nelielas daļas savu līdzekļu darījuma veikšanai vai nepieciešams papildinājums pirmajai iemaksai. Līdzīgs aizdevuma veids ir arī mazais mājokļa kredīts, kas parasti paredzēts nekustamā īpašuma remontam. Pie tam daži nebanku kreditori papildina savu pakalpojumu klāstu, sākot piedāvāt hipotekāro kredītu, kas ir netipisks kredīta veids nebanku aizdevējiem.

Kas jāņem vērā, izvēloties kredītu

Kad esat pieņēmis lēmumu par mājokļa iegādi, pirmais solis gluži dabiski ir piemērota nekustamā īpašuma meklēšana, ņemot vērā savu maksātspēju un ģimenes stāvokli. Pētījumi liecina, ka šiem diviem uzdevumiem cilvēki mēdz veltīt pietiekami lielu uzmanību, jo iedzīvotāju zināšanas jūtami uzlabojušās un iegūta lielāka pieredze, saņemot un atmaksājot dažāda veida aizdevumus.

Tāpat aizņēmēji parasti saprot, ka kredītspēju aprēķina, izvērtējot ne tikai oficiālos ikmēneša ienākumus un paredzamo mājokļa kredītu, bet arī citas finansiālās saistības pieteikuma iesniegšanas brīdī, tostarp kredītlīnijas, kredītkartes, patēriņa kredītus un līzingus. No pieteikuma iesniedzēja kopējās finansiālās situācijas būs atkarīgs arī tas, cik izdevīgs varētu būt bankas piedāvājums.

Lai izvēlētos piemērotāko aizdevēju, rūpīgi jāizvērtē vairāku kredītiestāžu piedāvājumi – vēlams nepieņemt pirmo pozitīvo atbildi, kamēr neesat iepazinies ar vairākiem aizdevuma variantiem. Tas ir ļoti svarīgi, jo pat dažu procentu atšķirība kredītlikmē var ievērojami mainīt kopā atmaksājamo summu – hipotekārais kredīts taču ir ilgtermiņa projekts. Vispārējos kredītu nosacījumus ērti salīdzināt Sortter izveidotajā hipotekāro kredītu kalkulatorā, izvēloties atbilstošo kredīta mērķi – dzīvokļa, mājas iegādi vai būvniecību. 

Ar kādām izmaksām jārēķinās

Papildus kredīta summai un procentu likmēm noteikti jānoskaidro, ar kādām kredīta izsniegšanas un noformēšanas izmaksām jārēķinās; cik būs jāmaksā par īpašuma reģistrēšanu un kāds ir paredzamais nekustamā īpašuma nodoklis.

Var noderēt arī iepazīšanās ar citiem nolūkotās kredītiestādes pakalpojumiem, jo būsiet tās klients visu kredīta atmaksas termiņu.

Ja kredītu ņemsiet mājokļa būvniecībai, izskatāmo jautājumu loks ir vēl plašāks, turklāt jāņem vērā, ka parasti noteikumi prasa, lai māja tiktu nodota ekspluatācijā divu gadu laikā pēc būvniecības sākšanas. Tāpat būvniecības vai rekonstrukcijas gadījumā jākārto virkne formalitāšu un maksājumu saistībā ar dažādām būvatļaujām un reģistrāciju. Jo pretimnākošāka būs izvēlētā kredītiestāde, sniedzot padomus un konsultācijas, jo raitāk un ērtāk būs iespējams nokārtot visu vajadzīgo dokumentāciju.

Pieejamās atbalsta programmas

Lai būtu jāveic mazāka pirmā iemaksa, lietderīgi uzzināt, vai jums pieejami, piemēram, valsts galvojuma programmas “Altum” paredzētie atvieglojumi mājokļa iegādei ar pirmo iemaksu tikai 5% apjomā vai līdz pat 12 tūkstošu eiro subsīdijas programmas “Balsts” ietvaros.

Lai justos drošāk par savu finansiālo situāciju arī nākotnē, vērts apsvērt arī kredītņēmēja apdrošināšanu neparedzētiem gadījumiem, ko piedāvā visas lielākās kredītiestādes. Kredītņēmēja bezdarba un darbnespējas apdrošināšana palīdz gadījumos, kad cilvēks negaidīti zaudē darbu vai darbnespēja ilgst vairāk nekā 30 dienas.

Tādējādi veiksmīgai hipotekārā kredīta saņemšanai un atmaksāšanai rūpīgi jāapsver virkne aspektu, lai jauna mājokļa iegūšana savā īpašumā saistītos ar pozitīvām emocijām un ilgtermiņā radītu labākus dzīves apstākļus. 

Dizains un Druka Iepazieties.lv Tipografijas.lv Fotostudijas.lv Webseo.lv