Preiļu topošie pavāri aicināja uz drošas pārtikas degustāciju
4. jūnijā Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikuma (turpmāk - RTRIT) Preiļu struktūrvienībā norisinājās diskusija un degustācija par tēmu “Garšīgie likumi - jaunā pārtika, alergēni un ģenētiski modificēti organismi”, kas tika organizēta Eiropas Parlamenta Informācijas biroja projekta “Garšīgie likumi” ietvaros.
Diskusijā ar saviem ziņojumiem uzstājās RTRIT struktūrvienības Preiļi skolotājas Inga Proma un Ināra Liepiņa, savukārt Europe Direct informācijas centra Austrumlatgalē pārstāve Ilona Skorodihina jauniešus informēja par Eiropas Parlamenta organizētajām iespējām skolu jauniešiem iesaistīties EUROSCOLA aktivitātēs. Pasākumā jaunieši, darbinieki un viesi noskaidroja, kas ir ģenētiski modificēta pārtika, guva priekšstatu, kā Eiropas Parlamenta lēmumi uzlabo alerģisku cilvēku dzīves kvalitāti un guva izpratni par lēmējinstitūciju, valsts, pašvaldību un ēdināšanas nozares speciālistu lomu rūpēs par drošu pārtiku Latvijas un citu Eiropas Savienības valstu iedzīvotājiem. Otrajā daļā skolotājas Ināras Liepiņas vadībā tika piedāvāta jaunās pārtikas degustācija, kurā par favorītēdienu tika atzītas čia sēklas apelsīnu sulā goči ogu tēja. Ināra Liepiņa paskaidroja, ka visiem iedzīvotājiem, tostarp arī jauniešiem un īpaši audzēkņiem, kas skolās apgūst ēdienu gatavošanas prasmes, ļoti būtiski ir zināt informāciju un būt kompetentiem par produktiem, kādus viņi lieto un pagatavo citiem.
Lai izzinātu šo mūsdienās aktuālo tematu, projektā “Garšīgie likumi” ir iesaistījušās desmit Latvijas profesionālās skolas un tehnikumi, kuriem mācību procesam šobrīd ir pieejami Eiropas Parlamenta Informācijas biroja veidotie mācību materiāli, kas tapuši sadarbībā ar uzturzinātnes ekspertiem un pedagogiem. Mācību noslēgumā topošie pavāri un ēdināšanas profesionāļi skolās veidoja interesentiem atvērtu tematisku degustāciju un dalījās ar iegūtajām zināšanām konkrētajā tēmā.
Eiropas Parlamenta Informācijas birojs skaidro, ka Eiropas Parlamenta deputāti ir neatlaidīgi iestājušies par pārtikas nekaitīgumu, patērētāju informēšanu un dzīvnieku labturību. Pērn stājas spēkā Eiropas Parlamenta un Padomes regula, kas uzliek par pienākumu visiem Eiropas Savienības pārtikas ražotājiem obligāti norādīt alergēnus produktu marķējumā. Jaunie noteikumi tāpat paredz, ka informācija par alergēniem jānorāda arī nefasētiem produktiem, piemēram, pārtikai, ko piedāvā restorānos vai ēdnīcās.
Jolanta Rubine,
Preiļu novada domes mājas lapas satura redaktore