Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzejs saņēmis divas Gada balvas

  • Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzejs saņēmis divas Gada balvas

Publicēts: 16:24 26.05.2015 Pievieno notikumu

22. maijā Starptautiskās Muzeju dienas pasākumu ietvaros Balvu Novada muzejā norisinājās Latvijas Muzeju biedrības tradicionālā konkursa „Zelta puteklis 2014” gada balvu pasniegšanas sarīkojums. Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzejs par aizvadītā gadā paveiktajiem darbiem konkursā izpelnījās teicamu sava darba novērtējumu, iegūstot divas no septiņām konkursa nominācijām – “Gada ieguldījums nacionālo vērtību (krājuma) saglabāšanā” un “Gada izstāde”.

Kā pavēstīja muzeja galvenā krājumu glabātāja Ināra Krusta un galvenā māksliniece Silvija Berezovska, nominācijā Gada ieguldījums nacionālo vērtību (krājuma) saglabāšanā” muzejs piedalījās ar projektu “Latgales māju logu apmaļu dekoratīvo rotājumu restaurācija”, kura ietvaros pērn tika restaurēta daļa no 18 kolekcijā esošajiem māju logu apmaļu dekoratīvajiem rotājumiem. Krievu namdaru radītās fenomenālās kultūras mantojuma vērtības 2006. gadā ekspedīcijas laikā tika iegūtas Riebiņu, Galēnu, Silajāņu pagastos un Rēzeknes novadā, apsekojot sabrukušas un pussabrukušas mājas. Logu rotājumi jau iepriekš ir bijuši izmantoti muzeja krājuma izstādēs „Logu stāsti” un „Kopīgais un atšķirīgais”, kas guva atzinību Latgalē un Rīgā.  

Savukārt nominācijā “Gada izstāde” muzejs ieguva laureāta statusu par izstādi „Jāzeps Baško – gaisa fūrmanis”, kas veltīta izcilā novadnieka, lidotāja, eskadriļas „Iļja Muromec” komandiera, Latvijas gaisa karaspēka organizatora, ģenerāļa Jāzepa Baško 125. dzimšanas dienai un I pasaules kara simtgadei. Izstāde veidota kā bagātīgu informāciju saturošs dizaina objekts, nodrošinot atsevišķu muzeja krājuma kolekciju pieejamību apmeklētājiem inovatīvā veidā. Izstādes pamatā ir 6 reizes samazināts transformējams lidmašīnas „Iļja Muromec” modelis, aprīkots ar gaismas un skaņas efektiem, uz kura informācija atrodama tekstu un attēlu veidā. Tāpat arī izstādi papildina ģenerāļa J.Baško mundieris, J.Baško avarējušās lidmašīnas atlūza, lidotāja cepure, apbalvojumi, aviācijas atšķirības zīmes, J.Baško un viņa dzīvesbiedres Jevdokijas Baško portreti. Savukārt, lai nostiprinātu iegūtās zināšanas, izstādē tiek piedāvāts digitālais tests „Ko Tu zini par Jāzepu Baško un Latvijas aviāciju”. Izstādes ietvaros tika izstrādāts arī muzeja suvenīrs „Jāzeps Baško – gaisa fūrmanis” – piezīmju blociņš ar 2 informācijas lapām 3 valodās un izgatavojama papīra lidmodeļa shēmu.

Latvijas Muzeju biedrība konkursu rīko ar mērķi atskatīties uz pagājušajā gadā paveikto un sekmēt muzeju nozares attīstību Latvijā. Balvas pretendentu apzināšana un balvas pasniegšana ir vērsta uz muzeju pozitīvu publicitāti un sistemātisku muzeju darba izvērtēšanu, ņemot vērā muzeja radīto produktu pieejamību un nozīmi sabiedrībā. Balvas ieguvējus nosaka konkursa kārtībā, izvērtējot konkursam iesniegtajos pieteikumus. Balvu piešķir par izciliem darba rezultātiem Latvijas muzeju nozarē šādās nominācijās: gada ieguldījums nacionālo vērtību (krājuma) saglabāšanā; bērniem draudzīgākais muzejs; gada ekspozīcija; gada izstāde; gada publikācija (monogrāfija, filma u.c.); mūžizglītības projekts muzejā un modernās tehnoloģijas muzejā.

Atgādinām, ka aizvadītajā gadā muzejs konkursā saņēma balvas nominācijās “Bērniem draudzīgākais muzejs 2013” un “Gada ekspozīcija 2013”.

Apsveicam muzeja kolektīvu ar kārtējiem sasniegumiem!


Jolanta Rubine,
Preiļu novada domes mājas lapas satura redaktore


  • Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzejs saņēmis divas Gada balvas

  • Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzejs saņēmis divas Gada balvas

  • Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzejs saņēmis divas Gada balvas

Dizains un Druka Iepazieties.lv Tipografijas.lv Fotostudijas.lv Webseo.lv