Senā dzīvesveida skola “Kauls renesanses mākslā un sadzīvē”

  • Senā dzīvesveida skola “Kauls renesanses mākslā un sadzīvē”

Publicēts: 09:54 15.10.2021 Pievieno notikumu

Sestdien, 16. oktobrī plkst.14.00 Bauskas pilī, viesosies Cēsu pils amatnieks Viesturs Āboltiņš, kurš specializējies no kaula un raga darināto arheoloģisko senlietu pētniecībā un repliku izgatavošanā, izmantojot senās metodes. Meistars iepazīstinās apmeklētājus ar renesanses laika kaula priekšmetiem un to apstrādes darba rīkiem.

Pasākumā pils viesiem būs unikāla iespēja ekspresizstādē apskatīt kaula un raga priekšmetu oriģinālus no Bauskas pils muzeja krājuma un dzirdēt meistara komentārus par eksponētajām senlietām. V. Āboltiņš vadīs meistardarbnīcu, kurā interesenti varēs izgatavot rūceņus un vienkāršus spēļu metamos kauliņus. Savukārt, muzeja speciālisti pasākuma apmeklētājiem- pieaugušajiem un bērniem- iemācīs viduslaikos un renesansē iemīļotas spēles, kurās izmantoja kaula spēļlietas.

Bauskas pils interjeros arī patstāvīgi ir aplūkojami priekšmeti, kas bija raksturīgi renesanses laikmeta piļu iekārtojumā – ar ziloņkaula inkrustācijām dekorētais galds un kabinets, kā arī ar dambrieža ragiem rotāta lustra-vārava. Muzeja krājumā atrodas arheoloģiskajos izrakumos atrastie kaula un raga priekšmetu fragmenti, kas apliecina to, ka 16.-17.gadsimtās pils iemītnieki sadzīvē izmantojuši dažādus kaula priekšmetus. Lielākā skaitā Bauskas pilī arheologi ieguvuši galda piederumu spalus, kreļļu pērlītes un šaujamieroču dekoratīvo daļu fragmentus - gravētas briežraga plāksnītes.

Īpašu uzmanību izpelnās no eksotiska materiāla – ziloņkaula gatavotie priekšmeti. Livonijas un Kurzemes hercogistes laikā, šādus priekšmetus Rīgas ostā ieveda tirgotāji no Holandes lielākajiem ziloņkaula apstrādes centriem. Ziloņkauls izmantots ne tikai mēbeļu industrijā – ornamentējot galda virsmas, izrotājot kabinetus un lādītes, bet arī ikdienā nepieciešamo divpusējo ķemmju ražošanā, jo tās kalpoja ilgāk kā raga un koka ķemmes. Viduslaikos un renesansē populāras bija galda spēles atpūtai un izklaidei - šahs, dambrete, nardi un dažādas metamo kauliņu spēles, kurās izmantoti no kaula griezti, virpoti spēļu kauliņi vai figūriņas.

Seno amatu grāmatu ilustrācijās, līdzās citiem, atainoti amatnieki, kuri specializējās konkrētu kaula un raga priekšmetu izgatavošanā: rožukroņu kreļļu meistari, ķemmju un lukturu darinātāji, šaujamieroču laidņu dekorētāji, nažu spalu griezēji.

Kādi bija kaula apstrādes meistarstiķi? Kas bija “trīs biedri no Bāzeles?” Kāpēc no kaula darinātiem metamajiem kauliņiem spēlēs veiksmi gūt vislabāk? Atbildes uz šiem un citiem noslēpumiem uzzināsiet pasākumā.

Ieeja pasākumā uzrādot derīgu vakcinācijas vai Covid-19 pārslimošanas sertifikātu un personu apliecinošu dokumentu (pase vai ID karte). Pasākuma laikā jālieto FFP2 respiratorus.

Biļetes var iegādāties Bauskas pils muzeja kasē un rezervēt pa tālr. 63923793, 63922280 vai e-pastu: bauskaspils@bauska.lv. Rezervētās biļetes jāizpērk ne vēlāk kā 30 min. pirms pasākuma.

Biļetes cena 3 EUR

Informāciju sagatavoja:

Bauskas pils muzeja sabiedrisko attiecību- klientu apkalpošanas vadītāja 

 

Dizains un Druka Iepazieties.lv Tipografijas.lv Fotostudijas.lv Webseo.lv