Uzņēmumu auto kredīts vai auto līzings

  • Uzņēmumu auto kredīts vai auto līzings

Publicēts: 12:18 14.07.2021 Pievieno notikumu
Privātpersonām automašīna piešķir mobilitāti un iespējas izvairīties no pārvietošanās ar sabiedrisko transportu, savukārt uzņēmējdarbībā auto bieži vien ir kritiska nepieciešamība, bez kuras nemaz nevarētu sekmīgi strādāt. CSDD statistika[1] liecina, ka juridiskās personas Latvijā reģistrējušas gandrīz 180 tūkstošus transportlīdzekļus. Tomēr uzņēmējdarbībā noteikti izmanto daudz vairāk, jo zināms, ka mazie un vidējie uzņēmēji darba vajadzībām bieži lieto savas personīgās vieglās automašīnas. Šādi reģistrētiem auto ir zemāki nodokļu maksājumi.

Kādus auto reģistrē uzņēmēji?

Tikai 9,3% no Latvijā reģistrētajiem vieglajiem automobiļiem reģistrējušas juridiskas personas. Pretēja statistika, protams, ir kravas automašīnām un autobusiem. Tomēr uz uzņēmuma vārda reģistrētie vieglie auto visbiežāk ir īsti “darba zirgi” jebšu tādi spēkrati, kuriem salāgota ekspluatācijas efektivitāte ar cenu, nedomājot par auto izskatu vai papildu funkcionalitātēm. Tas arī izskaidro auto krāsojumu – visbiežāk uzņēmumu auto ir balti. Savukārt, runājot par populārākajiem modeļiem, – tie ir Volkswagen Caddy, Dacia Duster un Škoda Octavia. Uz uzņēmuma vārda reģistrētām automašīnām gan raksturīgs visai liels ikgadējs nobraukums un tehniski tās nolietojas jau 5 – 8 gadu laikā. Tas arī ir iemesls, kāpēc uzņēmējus biežāk interesē jauni auto un tie tos iegādājas gandrīz četras reizes biežāk nekā privātpersonas. Ja nobraukums patiešām prognozēts liels, ar jaunu automobili var ietaupīt arī uz remontu rēķina, tāpēc te bieži noder auto līzings.

Pirkt auto uz sava vai uzņēmuma vārda?

Uz šo jautājumu ir grūti atbildēt, jo katra situācija ir individuāla, un nepieciešams veltīt laiku, tajā iedziļinoties. Tomēr uzreiz var teikt, ka automašīnu ekspluatācija uzņēmējiem ir sarežģītāka un dārgāka nekā privātpersonām. Tas arī ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc valstī ir tik maz juridisku personu reģistrētu vieglo automašīnu. Šeit gan svarīgs ir arī jautājums par uzņēmējdarbības izmaksu fiksēšanu un reģistrāciju – ja automašīna reģistrēta uz privātpersonas vārda, auto izmaksas var neizdoties fiksēt kā uzņēmējdarbības izmaksas. Vai arī tādā gadījumā auto, piemēram, jānodod uzņēmuma patapinājumā un oficiāli jāreģistrē nobraukums/degvielas patēriņš. Tāpat, ja auto pērk ar aizdevuma palīdzību, jāskatās, vai uzņēmums vispār atbilst kritērijiem, lai tam tiktu piešķirts auto kredīts vai auto līzings.

Ar ko atšķiras auto kredīts un auto līzings?

Lai gan nezinātājam auto kredīts un auto līzings izklausās pēc viena un tā paša pakalpojuma, tie ir dažādi. Auto kredīts visbiežāk tiek izmantots brīžos, kad iegādājas vidējas cenas lietotu automašīnu (parasti 4000–10 000 eiro cenas amplitūdā). Šādi iegādātam auto par īpašnieku uzreiz kļūst automašīnas pircējs, un tam būtībā nav nekādu ierobežojumu. Savukārt līzingā iegādātam auto jāatbilst vairākiem kritērijiem: piemēram, jābūt vērtībā virs 7000 eiro (parasti līzingā iegādāti tiek jauni auto); ja auto ir lietots, tad tam jāveic novērtējums; kā arī automobili reģistrē uz līzinga devēja vārda, pircējam kļūstot vien par auto turētāju. Tas manāmi ierobežo aizdevuma atmaksātāja iespējas rīkoties ar šo automašīnu – nav iespējams to pārdot, pārkrāsot vai atsevišķos gadījumos ar to nedrīkst pat izceļot no valsts (īpaši ārpus ES robežām). Tāpat līzingā iegādātam auto, visticamāk, obligāta būs KASKO apdrošināšana. Salīdzinot ar citiem aizdevumiem, gan auto kredītam, gan auto līzingam ir raksturīgas visai zemas procentu likmes, taču līzings ir izdevīgāks nekā kredīts.

Tomēr jāatceras, ka pie dažādiem aizdevējiem ir dažādi nosacījumi un procentu likmes. Lai noskaidrotu izdevīgāko aizdevēju un nosacījumus, aizdevēju piedāvājums būtu jāsalīdzina. To ērti piedāvā izdarīt Sortter platforma, kuras galvenais darbības virziens ir – kredītu salīdzināšana. Sortter darbojas Latvijā kopš 2020. gada un ik mēnesi palīdz vairākiem tūkstošiem apmeklētāju – gan privātpersonām, gan uzņēmējiem, salīdzināt dažāda veida kredītus. 


[1] https://www.csdd.lv/transportlidzekli/registreto-transportlidzeklu-skait

Dizains un Druka Iepazieties.lv Tipografijas.lv Fotostudijas.lv Webseo.lv