Annas Rancānes autorvakars Lūznavas muižā

14.06.2024 18:00 līdz 14.06.2024 19:30 Pievieno pasākumu

Šī gada 14. jūnijā dzejniecei un politiķei Annai Rancānei būs autorvakars Lūznavas muižā. Tajā varēs dzirdēt pašas autores dzeju un pārdomas par laiku, kurā dzīvojam, kā arī iejusties latgaliskajā mentalitātē ar kadriļu deju grupu („Lūznovys kadriļs”), vīru kora „Graidi” balsīm un dziesmām ar A. Rancānes vārdiem, ko izpilda Sovvaļņīks. A. Rancānes “Latgales laikagrāmatas” dzejoļi skanēs Rēzeknes Tautas teātra aktiera Jāņa Pampes izpildījumā.

 

Anna Rancāne ir Latgales atmodas laika (vai Latgale ir atmodusies?) ieskandinātāja gan ar to, ka jau pirmajos dzejoļu krājumos parādās motīvi latgaliski, bet visvairāk ar krājumu „Advente” (1992), kas pārsteidz ar dziļumu, oriģinalitāti, Latgales un Latvijas vēstures pārvērtēšanu, gan ar savu kluso spītu un uzņēmību, rakstot un vācot biogrāfiskos materiālus par Latgales spilgtākajām personībām: kordiriģenti Terēzi Broku, pedagoģi Valeriju Seili un citiem, dzīvojot līdzi Latgales ikdienai daudzos plašsaziņas līdzekļos un citos medijos, kur A. Rancāne darbojās kā žurnāliste un publiciste.

Pasākuma moto izvēlēts no šobrīd pēdējā dzejnieces krājuma. Tas runā par laiku, kas pazudis un ko nevar atrast, palūdzot svēto Antonu palīgā. Kāds ir dzejnieces, latgaliešu valodas, tautas, Latvijas un pasaules laiks, runāsim ar dzejnieci. Kādā sarunā, kas notikusi gadus 10 atpakaļ, A. Rancāne, uz jautājumu: nosauc tās lietas vai notikumus, kas Tavā dzīvē ir svarīgas, atbildēja:

„Tas, ka esmu piedzimusi, izaugusi, dziļos laukos, dabas vidū, vientulība, tad latgaliskums un katoļu ticība, arī Katoļu Baznīcas tradīcijas – tās mamma ieaudzināja jau agri. Tā bija pašsaprotama lieta. Un labi, spēcīgi skolotāji literatūrā, manas paaudzes dzejnieki – K. Elsbergs, A. Aizpuriete, H. M. Majevskis.”

Ir lietas, kas nemainās, ir tādas, ko apēd laika upe, bet jebkura satikšanās ar radošu personību var pamudināt uz jaunām iespējām un uzdrīkstēšanos. Lai arī šī kopā būšana pārvēršas ideju graudos!

Esi gaidīts ar savām domām par laiku, A. Rancānes dzeju un mūsu visu gribēšanu dzīvot piepildītu dzīvi.

Sīkākai uzziņai: muiza@luznava.lv

Pasākumu atbalsta Rēzeknes novada pašvaldība, Lūznavas pagasta pārvalde, Latgaliešu kultūras biedrība un Valsts Kultūrkapitāla fonds. Pasākums notiek cikla „Lūznavas literārie lasījumi” ietvaros.

Ilga Šuplinska,

sarunas vadītāja

 

Ituo goda 14. junī dzejneicai i politikei Annai Rancānei byus autorvokors Lūznovys muižā. Tymā varēs dzierdēt pošys autoris dzeju i puordūmys par laiku, kurā dzeivojam, kai ari īsajust latgaliskajā mentalitatē ar kadrilis (“Lūznovys kadriļs”), veiru kūra “Graidi” bolsim i dzīsmem ar A. Rancānis vuordim, kū izpylda Sovvaļnīks. Annys Rancānis “Latgolys laika gruomotys” dzejūli skanēs Rēzeknis Tautys teatra aktīra Juoņa Pampis izpiļdejumā.

 

Anna Rancāne ir Latgolys atmūdys laika (voi Latgola ir atsamūduse?) īskandynuotuoja gon ar tū, ka jau pyrmajūs dzejūļu kruojumūs pasaruoda motivi latgaliski, bet vysvaira ar kruojumu “Advente” (1992), kas puorsteidz ar dziļumu, sovpateibu, Latgolys i Latvejis viesturis puorviertiešonu, gon ar sovu klusū speitu i uzjiemeibu, rokstūt i vuocūt biografiskus materialus par Latgolys spylgtuokajom personeibom: kordirigenti Terēzi Broku, pedagogi Valeriju Seili i cytim, dzivojūt leidza Latgolys kasdīnai daudzūs plašsazinis leidzekļūs i cytūs medejūs, kur A. Rancāne dorbojās kai žurnāliste i publiciste.

Pasuokuma moto izvālāts nu vīna nu pādejūs dzejneicys kruojumu, kas runoj par laiku, kas pazuds i kū navar atrast, palyudzūt svātū Ontonu paleigā. Kaids ir dzejneicys, latgalīšu volūdys, tautys, Latvejis i pasauļa laiks, runuosim ar dzejneicu. Kaidā sarunā, kas nūtykuse godus 10 atpakaļ, A. Rancāne, iz vaicuojumu, nūsauc tuos lītys voi nūtykumus, kas Tovā dzeivē ir svareigys, atbiļdēja tai:

“Tys, ka es asmu pīdzymuse, izauguse dziļūs laukūs, dobys vydā, vīntuleibā, tod latgaliskums i katuoļu ticeiba, ari Katuoļu Bazneicys tradicejis, tūs mama īaudzynuoja jau agri. Tei beja pašsaprūtama līta. I lobi, spieceigi školuotuoji literaturā, munys paaudzis dzejnīki – K. Elsbergs, A. Aizpuriete, H. M. Majevskis.”

Ir lītys, kas nasamaina, ir taidys, kū apād laika upe, bet sevkura sasatikšona ar radūšu personeibu var pamudynuot jaunom īspiejom i uzadreiksteišonom. Lai ari itei sūpluok byušona puorsavierš gryudā!

Esi gaideits ar sovu dūmu par laiku, A. Rancānis dzeju i myusu vysu gribiešonu dzeivuot pīpiļdeitu dzeivi.

Ka ir vaicuojumi, roksti: muiza@luznava.lv

Pasuokumu atbolsta Rēzeknis nūvoda pošvaļdeiba, Lūznovys pogosta puorvaļde, Latgalīšu kulturys bīdreiba i Vaļsts Kulturkapitala fonds. Pasuokums nūteik cykla “Lūznovys literarī lasejumi” ītvorūs.

Ilga Šuplinska,

sarunys vadeituoja

 

Plašāka informācija:

Inga Žirgule,

Lūznavas muižas kultūras projektu vadītāja

29390701, 29473700

inga.zirgule@rezeknesnovads.lv

http://luznavasmuiza.lv

http://facebook.com/luznavasmuiza

  • Annas Rancānes autorvakars Lūznavas muižā

Kategorijas: Cita;

Atrašanās vieta:

Adrese: Lūznavas muiža, Lūznavas pagasts

Dizains un Druka Iepazieties.lv Tipografijas.lv Fotostudijas.lv Webseo.lv