Aucē amatniekiem un mājražotājiem būs sava tirdzniecības vieta
Reģistrēto bezdarbnieku skaits Auces novadā ir par 1,5 procentpunktiem augstāks nekā Zemgalē kopumā. Lai veicinātu mazās uzņēmējdarbības attīstību, Aucē sāk apzināt mājražotājus un amatniekus, lai veidotu kopīgu tirdzniecības vietu.
Pašlaik biedrībā reģistrēti vien pieci mājražotāji, taču interese par jaunajām iespējām esot krietni lielāka. Daudzi aucenieki prot pārsteigt gan ar praktiskām, gan arī skaistām pašu radītām lietām, tomēr tikai retais savu darbību ir oficiāli reģistrējis. Lielākoties viņi to sauc par vaļasprieku. “Neesmu reģistrējusies, pašreiz nodarbojos ar daudzām lietām - gan rotas, gan filcējumi, tamborējumi un adījumi,” stāsta rokdarbniece Inguna Ivanovska.
Iemesli, kāpēc vaļasprieks nav kļuvis par papildu ienākumu avotu, ir dažādi. Galvenokārt tā esot neorientēšanās grāmatvedības pasaulē, kā arī bažas par nodokļu nomaksu.
“Viens ir arī pirktspēja. Nevar saražot pilnu māju, un tās preces neiet. Viņas iet tik, cik iet,” spriež klūdziņu pinējs Ilmārs Reimanis. Īstena rokdarbniece ir arī kultūrizglītības biedrības ''Ausma'' vadītāja Zaiga Vismane, kurai arī radusies ideja savai biedrībai pievienot vēl vienu atzaru, zem kura pulcēt mājražotājus.
Lai mājražotāju un amatnieku darinājumus iepazītu pēc iespējas vairāk cilvēku un tie atrastu pircēju, Auces vēsturiskajā kioskā top pastāvīgs tirdziņš.
“Protams, uz lielu apgrozījumu mēs nevaram cerēt. Cilvēkam, kas tur strādās, tas būs brīvprātīgais darbs. Es arī 11 gadus vadu biedrību, nesaņemot par to atlīdzību. Tā ir sirdslieta. Kas interesē pircējiem, mums jāizzina, jo pašlaik tā grūti pateikt. Protams, tur ir ierobežoti tirgot pārtiku, jo tur nav ūdens; bet es domāju, ka tas varētu aiziet,” klāsta Vismane.
Jaunās telpas pieder pašvaldībai. Lai palīdzētu mazā biznesa uzsākšanā, tās uz gadu biedrībai tikšot nodotas lietošanā bez atlīdzības. Auces novada attīstības nodaļas vadītājs Ilmārs Matvejs saka – “ja būs atsaucība un viss notiks, mēs noteikti arī turpmāk sniegsim atbalstu gan ar telpām, gan arī veicināsim atpazīstamību”.
Mājražotāju un amatnieku pastāvīgo tirdziņu plānots atvērt Auces vārda dienā - 4. martā. Līdztekus tam jau tiek domāts arī par tirdzniecību internetā. Citu novadu pieredze liecina, ka, veidojot kopīgu tirdzniecības platformu, pieaug gan mājražotāju skaits, gan tūristu interese.