Četras 10 minūšu darbības, kas palīdzēs tev gudrāk rīkoties ar naudu
1. Ievelc elpu pirms kaut ko iegādājies
Vairāki dažādi pētījumi ir pierādījuši, ka īslaicīgs prieks un vēlmju apmierinājums, kuru mēs iegūstam iepērkoties, visbiežāk ir daudz lielāks kā patiesais gandarījums, kuru mēs iegūstam kaut ko iegādājoties, īpaši, ja mēs to nopērkam pēkšņi un neplānoti. Netici tam? Novērtē, cik lielu gandarījumu tev sniedz tavs pēdējais impulsa pirkums vai cik bieži tu patiesībā valkā to apģērba gabalu, kuru nesen iegādājies, jo tas tev pēkšņi iepatikās. Tāpēc nākamreiz, kad vēlēsies veikt kādu impulsa pirkumu, dziļi ievelc elpu un apdomā, vai tas tev patiešām ir nepieciešams. Vai, vēl labāk, izej no veikala un dodies pastaigā, apēd kādu našķi vai centies uzlabot savu omu kā citādi, jo visbiežāk arī impulsa pirkums nespēs to izdarīt un vēlāk radīs vēl lielāku stresu, jo tu būsi iztērējis vairāk naudas nekā biji plānojis.
2. Sāc veidot savus uzkrājumus nebaltām dienām
Uzkrājumi nebaltām dienām vai tā sauktais fonds neparedzētiem gadījumiem ir lieta, par kuru tu noteikti esi dzirdējis vairākas reizes, jo šāda veida iekrājumiem vajadzētu būt ikvienam. Bet, ja tev vēl nav izveidots šāds krājkonts, kas ir paredzēts tām situācijām, kad tev pēkšņi ir nepieciešami papildus līdzekļi, tad izdari to tagad. Mūsdienās ar internetbanku palīdzību tas ir tik vienkārši kā noklikšķināt uz pogas “Izveidot krājkontu”, taču arī dodoties uz banku un atverot to tur tas tev neprasīs pārāk ilgu laiku, bet radīs finansiālās drošības un stabilitātes sajūtu, jo tu zināsi, ka tevi ir šie papildus iekrājumi.
3. Zini, no kuriem bankomātiem tu vari izņemt naudu bez papildus komisijas maksas
Lai gan komisijas maksa, kas tiek iekasēta, kad tu izņem naudu no bankomāta, kas, tā teikt, nav draudzīgs tavai kredītkartei vai debetkartei, nav ļoti liela, ja tu regulāri mēdz šādi iegūt skaidru naudu, tad šīs komisijas maksas ātri vien var sasummēties visai lielos papildus izdevumos. Tāpēc uzzini, kuru banku bankomāti ir “draudzīgi” tavai bankas kartei un neiekasēs papildus samaksu, kad tu ņemsi no bankomāta naudu. Tas neaizņems daudz laika, jo šāda informācija visbiežāk ir pieejama tavas bankas mājaslapā, bet tajā pašā laikā tas palīdzēs tev ietaupīt vairāk naudas, kuru tu pēc tam varēsi novirzīt iekrājumu veidošanai vai ikdienas pirkumu iegādei.
4. Uzstādi kredīta limita pārsniegšanas paziņojumu
Vienalga, vai tu izmanto kredītkarti, vai kredītlīnija ir tas veids, kā tu pārliecinies, ka tev nekad nepietrūkst naudas, vienmēr uzstādi overdrafta vai bankas kredīta limita pārsniegšanas paziņojumu. Šī darbība neprasīs tev daudz laika, jo viss, kas tev ir jāizdara, ir jāpievienojas savam bankas kontam, kas ir piesaistīts tavai kredītkartei vai kredītlīnijai, un jāiespējo paziņojumi, kas tevi brīdinās ik reizi, kad tavi tēriņi sasniegs kādu konkrētu summu. Lai gan šie paziņojumi, visbiežāk SMS veidā, lielākajai daļai Latvijas banku ir maksas pakalpojums, tas tomēr ir tā vērts, jo tie brīdinās tevi tad, kad tavi tēriņi draudēs iedzīt tevi parādos, un noteikti liks tev arī apdomāt savu tēriņu paradumus, īpaši, ja šie paziņojumi sāks nākt drīz pēc algas saņemšanas.