Kā zināms, pretējie poli pievelkas. Nereti attiecības un kopdzīvi uzsāk divi cilvēki, kas ir pilnīgi atšķirīgi. No vienas puses, šīs atšķirības padara dzīvi interesantu, bet no otras puses, tās var radīt konfliktus un domstarpības, jo īpaši tad, ja atšķirīgie uzskati skar arī finanses. Ja viens no partneriem vēlas stabilitāti un ļoti cītīgi piedomā pie savas finansiālās nākotnes, bet otrs dzīvo tikai šodienai, agri vai vēlu radīsies problēmas, jo šīs būtiskās atšķirības liegs sasniegt kopīgus mērķus arī daudzās citās dzīves jomās. Vairāk par to kā finanšu principi ietekmē dzīvi lasiet Kredits247.lv, bet viens ir skaidrs – ja cilvēki ar atšķirīgiem finanšu principiem grib sadzīvot, nāksies mazliet papūlēties. Ko tad iesākt, ja dzīvesbiedra finanšu uzskati ievērojami atšķiras no jūsējiem?
1. Parunājiet par saviem finanšu mērķiem un uzskatiem par naudu
Vispirms noteikti vajadzētu sākt ar izrunāšanos. To, ka jūsu finanšu principi nesaskan, noteikti jau būsiet sapratuši, tomēr ir jāsaprot iemesls, kāpēc jums ir izveidojušies tik atšķirīgi finanšu uzskati. Tas noteikti ir saistīts gan ar audzināšanu ģimenē, gan dzīves pieredzi, gan kopējiem uzskatiem par dzīvi, gan arī cilvēka raksturu. Iespējams pēc izrunāšanās, kāds no abiem partneriem sapratīs, ka kļūdās un otram partnerim ir taisnība. Bieži vien, saejot kopa taupīgam un izšķērdīgam cilvēkam, pēc dziļas atklātas sarunas, izšķērdīgais saprot, cik patiesībā svarīga ir finansiālā stabilitāte. Tāpat, var gadīties arī, ka taupīgais saprot, ka never visu naudu novirzīt uzkrājumiem, jo dzīvi ir jābauda arī šodien.
2. Meklējiet kompromisus
Ja sarunas tomēr nav devušas gaidītos rezultātus un katras partneris paliek pie sava, būs vien jāmeklē kompromisi. Ja viens nevar dzīvot bez finansiālās stabilitātes, bet otrs grib baudīt dzīvi, ir jāatrod robeža starp taupību un izšķērdību, lai abas puses būtu apmierinātas. To panākt nebūs viegli, jo izpratne par to, kas ir kompromiss, arī parasti ir ļoti atšķirīga. Katrs centīsies iegūt to, ko vēlas, tāpēc saprast, kur ir vidusceļš varētu būt visai problemātiski, taču tas ir jāpaveic. Izrunājiet, cik daudz naudas uzkrāsiet, cik tērēsiet, kādus finanšu mērķus centīsieties sasniegt utt.
3. Atdaliet savas finanses
Vēl, cilvēkiem ar atšķirīgiem finanšu principiem, noteikti vajadzētu atdalīt savas finanses. Protams, pilnībā to izdarīt nebūs iespējams, jo būs arī kopējie tēriņi. Piemēram, tāpat būs jāmaksā par īri, komunālajiem pakalpojumiem, mājsaimniecības precēm, pārtiku utt. To visu atdalīt būs grūti, taču pārējo naudu, kas paliek pāri pēc obligāto maksājumu segšanas, katram vajadzētu pārvaldīt pašam. Tikai tā būs iespējams panākt, ka katrs varēs iegūt to, ko vēlas. Jāsaprot gan, ka šādā gadījumā jābūt atšķirīgiem ne vien tekošajiem ienākumiem, bet arī, piemēram, uzkrājumiem, kredītsaistībām (ja tās nav paredzētas kopīgo mērķu īstenošanai), investīcijām utt. Ja tikai viens no partneriem veidos uzkrājumus un piedomās pie savām finansēm un otrs paļausies uz šiem viņa izveidotajiem uzkrājumiem, tā jau būs izmantošana.
4. Respektējiet viens otra finanšu lēmumus
Ja esat izlēmis, ka vēlaties saistīt savu dzīvi ar cilvēku, kura finanšu paradumi, neatbilst jūsējiem, ļoti svarīgi ir respektēt otra lēmumus. Ja tas netiks darīts, strīdi, pārpratumi un skandāli sekos viens otram. Pat tad, ja neatbalstāt otra lēmumus, jums tie ir jāciena. Protams, varat nākt talkā ar padomu un izteikt konstruktīvu kritiku, taču ne noniecināt vai kaut ko aizliegt. Piemēram, ja partneris grib ņemt ātro kredītu kādas sen kārotas preces iegādei, kaut arī jūs esat stingri pret kreditēšanas pakalpojumu izmantošanu šādās situācijās, paskatiet savam partnerim, ka jūs rīkotos citādāk. Tāpat varat ieteikt, labākos kreditēšanas veidus konkrētajā situācijā, piemēram ātrā kredīta vietā izmantot tādu pakalpojumu kā patēriņa kredīti, jo tam ir zemākas procentu likme, taču ļaujiet savam partnerim pašam pieņemt gala lēmumu.
Jāsaka, ka sadzīvot diviem cilvēkiem ar diametrāli atšķirīgiem finanšu uzskatiem nav viegli. Diemžēl, ir jāsaprot, ka visai bieži jūsu uzskati nesakritīs, bet ir jāiemācās pieņemt otru tādu kāds viņš ir. Līdz zināmam mēram ir iespējams rast kompromisus, tomēr tāpat būs situācijas, kad jāizšķiras par labu viena vai otra vēlmēm, tāpēc visa pamatā ir jābūt sapratnei un cieņai. Bez tā šāds attiecību modelis pastāvēt nevarēs.