Kā veiksmīgi ieguldīt nelielu naudas summu?
Naudas investēšana jeb ieguldīšana noteikti interesē daudzus cilvēkus vairāk kā naudas aizņemšanās, bet par to, iespējams, nav pietiekami daudz informācijas. Daudzi cilvēki īsti neko nesaprot par šo tēmu, tāpēc arī nekad nav mēģinājuši neko ieguldīt.
Bailes zaudēt naudu.
Ja cilvēkiem alga nav pietiekami liela, lai pēc visu obligāto maksājumu veikšanas paliek pāri lieka naudas summa, ar kuru pa lielam var darīt ko vēlas, tad ir saprotams, ka cilvēki baidās ieguldīt naudu, jo negrib to tā vienkārši pazaudēt.
Visi zina slaveno teicienu – kas neriskē, tas nedzer šampanieti. To pašu var attiecināt arī uz finansiāliem ieguldījumiem. Jā, ir risks pazaudēt naudu (vai kādu daļu no tās), taču tai pat laikā var arī nopelnīt.
Dažādas investēšanas iespējas.
Ne vienmēr naudas ieguldīšana nozīmē darīt ko riskantu. Ja patiešām baidies pazaudēt naudu, tad vari to vienkārši krāt. Un nav obligāti jākrāj zeķē.
Mūsdienās bankas piedāvā dažādus krājkontus. Ir pat tādi krājkonti, kur naudas uzkrājums palielināsies. Protams, ja ir ļoti maza naudas summa, ko var ieguldīt, tad nekāda lielā peļņa vis nesanāks.
Ja ir pieejama lielāka naudas summa, kā arī ir bail riskēt dažādās citās ieguldījumu iespējās, tad visdrošākā izvēle būs kāds no šiem uzkrājošajiem krājkontiem. Atliek tikai iepazīties ar esošo piedāvājumu un izvēlēties tādu, kas sanāk visizdevīgākais.
Lai to darītu, nav jābūt nekādam finanšu ekspertam. Lielākoties pie šiem krājkontiem ir atrodams kalkulators, kurš viegli un ātri parādīs, cik daudz tad varēsi iegūt.
Krājkonts, no kura tik viegli naudu nevar izņemt (piemēram, ir jāgaida ilgāks laiks, lai tiktu pie naudas vai noslēgts līgums uz vairākiem gadiem), ir ļoti labs palīgs šopaholiķiem. Ja arī tev ir tieksme iepirkties (un bieži vien nopirkt ko nevajadzīgu vai jau divdesmito somiņu), tad šāda naudas atlikšana ir domāta tieši tev.
Investīcijas.
Daudzi ir dzirdējuši, ka ir dažādas investīciju iespējas, bet, iespējams, neko vairāk par to nezina. Ja neesi nekad neko ieguldījis, tad visticamāk neko daudz par to pastāstīt nevarēsi.
Kas jāzina, lai investētu?
Īstenībā nav jābūt ekspertam, lai veiktu finanšu ieguldījumus. Ja galīgi neko par to nezini un mēģināsi iedziļināties akciju tirgos, tad tas viss sāks šķist pārāk sarežģīti, un beigās tā arī nepamēģināsi.
Tas gan nenozīmē, ka nevajag lasīt pieejamo informāciju – it īpaši, ja tas tiešām interesē. Bet tas nav obligāti, ja gribi tikai pamēģināt, un tev tam ir līdzekļi.
Iesākumā vēlams neriskēt ar pārāk lielām summām, arī tad, ja esi iepazinies ar visu informāciju un šķiet, ka visu par to zini. Akcijas tomēr ir riskants pasākums jebkurā gadījumā, tāpēc labāk sākt pamazām.
Kur to darīt?
Mūsdienās to izdarīt ir ļoti vienkārši. Nav nepieciešams speciāli meklēt kaut kādus cilvēkus, kas to dara. Šobrīd arī bankas piedāvā šādus pakalpojumus, kā arī to var darīt telefona aplikācijās. Tas pašlaik ir ērtāk un vienkāršāk nekā pirms desmit gadiem.
Šīs aplikācijas ir ļoti ērtas, jo visu laiku var sekot akciju cenu kāpumiem vai kritumiem, kā arī redzēt savu naudu – par cik summa ir palielinājusies vai samazinājusies.
Valūtu tirgus.
Vēl viens naudas investēšanas veids ir tirgošanās ar valūtu. Lai to darītu ir nepieciešamas zināšanas par tēmu – ar to nebūs tik viegli kā ar akcijām vai noguldījumu krājkontu. Ir iespējams iziet apmācības, ja ir tāda interese, lai pēc tam varētu drošāk investēt naudu.
Ir arī dažādas kompānijas, kuras piedāvā tavā vietā tirgoties ar valūtu. Tev tikai jāieskaita vēlamā naudas summa viņu kontā, un tur apmācīts cilvēks ar to nodarbosies. Protams, arī šajā gadījumā nav garantija, ka nauda netiks zaudēta – risks ir jebkurā gadījumā.
Kā nepazaudēt visu?
Ja vēlies izmēģināt ieguldīt naudu, tad dari to – kāpēc gan nepamēģināt. Varbūt iepatiksies un iedziļināsies tajā vairāk, un rezultātā iegūsi daudz naudas. Varbūt otrādi – sapratīsi, ka tas galīgi nav domāts tev.
Jebkurā gadījumā, pamēģināt vienmēr var, kaut vai ar pavisam mazu naudas summu. Ja turpini veikt ieguldījumus, tad vienmēr seko līdzi ieguvumiem un zaudējumiem. Ja kādā ieguldījumu veidā tā īsti neveicas un naudu visu laiku zaudē, tad pamēģini kādu citu ieguldījuma veidu vai stratēģiju.
Nekad neieguldi milzīgas naudas summas nezināmā investīcijā – it īpaši, ja neesi nekad neko tamlīdzīgu darījis. Ja uztici savu naudu citiem (citi tavā vietā tirgojas ar valūtu vai akcijām), tad vienmēr vari izvēlēties, kā viņi to dara.
Vari izvēlēties vai esi gatavs riskēt ar visu summu, cik riskanti darījumi ir atļauti (jo lielāks risks, jo lielāks potenciālais ieguvums vai zaudējums), kā arī kurā brīdī apstāties, ja neiet tik labi.