Līvāniešu atzīšanās mīlestībā savai pilsētai – grāmata “Līvāni toreiz un tagad”
Grāmata lasītāju ved cauri vairāk nekā 1000 gadu ilgam laika periodam, ļaujot izzināt, kā Līvāni attīstījušies gadu gaitā. Izdevums sastāv no trim daļām – pirmā ir “Pieturas Līvānu vēsturē”. Šo sadaļu rakstījusi Sandra Maskalāne. Viņa zina teikt, kur meklējami Līvānu pirmsākumi: “Tur, kur tagad ir Līvānu 1.vidusskola, aptuveni tur arī ir Līvānu dzimšanas vieta, jo tur bijusi pirmā tirgotāju un amatnieku apmetne. Tas bijis viduslaiku sākumā. Bet pēc nejaušiem atradumiem konstatēts, ka Līvāni kā apdzīvota vieta bijusi jau akmens laikmetā, tāpēc es grāmatā tēlaini rakstīju, ka Līvāni ir tikpat seni kā akmeņi Dubnas krastos.”
Grāmatas otrajā daļā “Līvāni toreiz un tagad” fotogrāfijās iemūžinātas dažādas vietas senatnē un attiecīgi mūsdienās. Vēsturiskās fotogrāfijas ir no Kārļa Bogdāna un Sandras Maskalānes personīgā arhīva, kā arī no Latgales Mākslas un amatniecības centra un Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzeja krājumiem, bet mūsdienu foto autori ir Jānis Magdaļenoks, Ingmārs Zaļmežs, Baiba Buceniece un Jāzeps Brencis. Grāmatas veidotāji darba procesā uzzinājuši dažādus interesantus faktus par Līvāniem, piemēram, Kārlis Bogdāns zina stāstīt faktu par aviācijas vēsturi: “Šobrīd viena “AirBaltic” lidmašīna nes vārdu “Līvāni”, un tas varbūt ir likumsakarīgi, jo 1919.gada 26.augustā, kad Līvānos vēl bija Sarkanā armija, bet Jēkabpils jau bija atbrīvota, ar pirmajām Latvijas armijas lidmašīnām tika veikti pirmie uzlidojumi Līvānos. Pirmās divas Latvijas aviācijas lidmašīnas pirmo reizi kaujas uzdevumu veica Līvānos un Jersikā, pēc tam lidoja atpakaļ uz Jēkabpili.”
No senās tirgotāju un amatnieku apmetnes Līvāni ir izauguši par reģionālās nozīmes attīstības centru ar daudzveidīgām izglītības iespējām, radošu kultūras dzīvi, interesantiem apskates objektiem, kā arī stabiliem uzņēmumiem, kas nes Līvānu vārdu pasaulē. Par to, kādi ir Līvāni mūsdienās, stāsta Inese Magdaļenoka, kura ir autore grāmatas trešajai daļai “Ko redzēt Līvānos”: “Līvāni ir atšķirīgi, krāsaini, rotaļīgi, un Līvāni nav apnicīgi un garlaicīgi. Ja agrāk uz Līvāniem brauca draugu delegācijas, mēs vedām uz Līvānu stikla fabrikas muzeju un varbūt uz kādu baznīcu, bet tagad mums ir tematiskie soliņi, jauniešu multifunkcionālais centrs “Kvartāls”, Latgales mākslas un amatniecības centrs, strūklaka un daudzi citi objekti. Mums ir Daugava! Vērot saulrietu Daugavā ir jauns piedzīvojums, kas katru reizi ir no jauna skaistāks.”
Grāmatas veidošanas procesu vadīja Līvānu novada domes Sabiedrisko attiecību un ārējo sakaru daļas vadītāja Indra Upeniece. Viņa stāsta, ka grāmatas tapšanā iesaistījušies daudzi līvānieši, kuri palīdzējuši ar vēstures materiāliem, dalījušies atmiņās vai vienkārši snieguši labu padomu: “Šodien man ir liels lepnums. Ja process bija sarežģīts un grūts, tad šodien ir liels lepnums, ka rezultāts ir labs.”
Grāmata “Līvāni toreiz un tagad” tapusi, Līvānu novada pašvaldībai sadarbojoties ar apgādu “Jumava”. Izdevums tiks izmantots kā Līvānu novada prezentācijas materiāls, tāpat tas būs pieejams tirdzniecības vietās un Līvānu novada bibliotēkās. Paši grāmatas autori teic, ka šis izdevums ir kā mīlestības apliecinājums savai pilsētai.
Video reportāža skatāma šeit> https://www.youtube.com/watch?v=wHnsmUfco24