Mākslinieku mūzas

  • Mākslinieku mūzas

Опубликовано: 09:26 20.01.2023 Добавить cобытия

Frenks Sinatra vēlējās pamosties pilsētā, kas nekad neguļ (New York, New York) un R.E.M. piekrita, ka "Leaving New York is never easy ". Enerģijas pārpilnais Džo Strammers dziedāja, ka Londona slīkstot, un viņš dzīvojot pie upes (London Calling). Brūss Springstīns jeb Boss dziesmā staigāja pa Filadelfijas ielām (Streets of Philadelphia), bet Elviss, lai gan pats nav dziesmas autors, dziedāja – Viva Las Vegas!

Lai gan mūsdienās izklaižu skaits ir var teikt bezgalīgs, Lavegasas ielas joprojām kā sirēnu dziesmas pievilina dēkaiņus un laimes meklētājus. Un, kad naktīs pierimst tveice, iedegas neona gaismas, izskan pirmie rokenrola akordi un vakarkleitās tērptu dāmu glāzes piepilda kokteiļi, tie zina... Elviss ir dzīvs! Šajā rakstā izceļosim pa pilsētām, kas iedvesmojušas mūziķus sarakstīt neaizmirstamas dziesmas.

Ņujorka

Visticamāk, arī Tevi nepārsteidz uzzināt, ka Ņujorka ir visvairāk apdziedātā pilsēta pasaulē. Ņujorka jau gadu desmitiem ir bijis starptautiski atzīts mākslas un kultūras centrs, tāpēc ir loģiski, ka mūziķus un izpildītājus šī pilsēta joprojām vilina un iedvesmo radīt jaunus singlus.

Ņujorka jeb “Betona džungļi, kuros dzimst sapņi”, kā Alicia Keys to dēvētu savā dziesmā “Empire State of Mind”, ir vieta, kur radās disko, punk un hip-hop mūzikas žanri. Lai gan varētu būt grūti precīzi noteikt, kur katrs mūzikas žanrs ir radies, tiek uzskatīts, ka, piemēram, hiphops nāk no tādiem Ņujorkas rajoniem kā Bronksa un Hārlema astoņdesmito gadu sākumā.

Tāpat Ņujorkā izpildītājus allaž īpaši vilinājusi Konija sala jeb Konijalenda (Coney Island) – tā ir viesmīlīga, saulaina apkaime ar pludmalēm, kūrortiem un neona apgaismotām atrakcijām. Lū Rīds, amerikāņu mūziķis un pagrīdes nemiernieks, pat veltīja veselu albumu šai vietai. Coney Island Baby ir reibinošu himnu kolekcija, kas, iespējams, ir sentimentālākais brīdis Lū karjerā. Šis Konijalendas valdzinājums nav zudis kopš septiņdesmitajiem gadiem. Tādi mūsdienu mākslinieki kā Mercury Rev un Death Cab For Cutie arī ir iekāpuši Konijalendas un Ņujorkas apdziedāšanas vilcienā.

Londona

Nākamā sarakstā ir Londona – viens no Apvienotās Karalistes dinamiskās mūzikas skatuves epicentriem. Domājot par Londonu, mēs, protams, uzreiz prātā redzam galvenos pilsētas orientierus, piemēram, Rolling Stones, Beatles un Clash – grupas, ar kuru singliem uzauga veselas paaudzes!

Londona kļuva par īpaši iemīļotu dziesmu autoru mūzu britpopa ērā, kad Londonā bāzētās grupas, piemēram, Blur un Pulp, sāka dominēt hitu topos gan mājās, gan ārvalstīs. Kurš gan var aizmirst Blur dziesmu “London Loves” – singlu, kas, lai gan šķietami veltīts lielpilsētās valdošās necilvēcības un cietsirdības sienu nojaukšanai, patiesībā ir maskēta mīlas dziesma!?

Losandželosa

Losandželosa un Kalifornija ir tik romantizēta, ka tik tikko jūtas kā īsta pilsēta – tās rosīgās ielas ir piepildītas ar personāžiem; tās debesis mūžīgi zilas un bez mākoņiem. Viss, sākot no savvaļas dzīvniekiem un beidzot ar laikapstākļiem, ir pārvērsts mākslā — ir grūti staigāt pa Losandželosas avēniju, nejūtoties tā, it kā nebūtu izklīdis no reālās pasaules un nonācis jaunā, maģiskā vietā.

Daudzus gadus LA piederēja Braienam Vilsonam no The Beach Boys. Viņš bija tas, kurš pirmais nopietni sāka rakstīt par Losandželosas izslavētajām pludmalēm un, protams, sievietēm. Taču ar laiku LA vilni noķēruši arī citi izpildītāji. Piemēram, grupa Weezer arī veltījusi savus singlus šai pludmaļu un sērfošanas zemei – sākot no “California Kids” un “California Snow” līdz “LA Girlz”.

Las Vegasa

Pirmais, kas daudziem asociējas ar Las Vegasas pilsētu, ir azartspēles. Tas nav bez iemesla, jo pateicoties tieši šai izklaidei, pilsēta ir nostiprinājusi savu ballīšu karaļa tēlu un kļuvusi pazīstama visā pasaulē – jo sevišķi ar slaveno frāzi ‘’Kas notiek Las Vegasā, paliek Las Vegasā’’. Nav brīnums, ka mūziķi gan no ASV, gan citām valstīm vienmēr ir vēlējušies ieskatīties un piedalīties šajā bezgrēka pasaulē, lai pēc tam caur saviem singliem atklātu tās netīros, bet tik vilinošos noslēpumus visai pasaulei.  

Uz titulu par Las Vegasas himnu noteikti pretendē Elvisa Preslija “Viva Las Vegas” – viena no Preslija ikoniskākajām dziesmām, lai gan tā jau sen ir pārdzīvojusi savu 1964. gada tāda paša nosaukuma filmu. Arī AC/DC singls ‘’Sin City’’ jeb grēku pilsēta ir par neko citu kā Las Vegasu – šis skaņdarbs no grupas 1973. gada albuma “Powerage” ir spēcīgi apdullinošs melodijs, kas apvieno Bona Skota graudaino vokālu ar lielisku basģitārista Klifa Viljamsa pseido solo. Sarakstam varētu pievienot Frenka Sinatras “Luck Be a Lady” – dziesmu par neticami talantīgo azartspēļu spēlmani Sky Masterson–, kā arī mūsdienīgāko Keitijas Perijas singlu ‘’Waking Up in Vegas” – šajā 2009.gada infekciozajā singlā ietvertais padoms “vienkārši nokrati mirdzumus no drēbēm” ir nevainojami asprātīgs veids, kā reaģēt uz aizvadīto nakti Vegasā.

 

Dizains un Druka Iepazieties.lv Tipografijas.lv Fotostudijas.lv Webseo.lv