Seminārā iepazīstas ar Korejas Republikas pieaugušo izglītības sistēmu un atbalstu
Piektdien, 2021. gada 7. maijā, Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) pārstāvji attālināti tikās ar Korejas Republikas Izglītības ministrijas un Korejas Profesionālās izglītības un apmācības pētniecības institūta pārstāvjiem, lai iepazītos ar šīs valsts cilvēkresursu attīstības politiku, kas dažu desmitgažu laikā vainagojusies ar vērienīgu ekonomisko progresu valstī. Seminārs tika rīkots sadarbībā ar Korejas Republikas vēstniecību Latvijā.
Starptautiskās skolēnu novērtēšanas programmas OECD PISA dati Dienvidkorejas izglītību ierindo kā vienu no labākajām pasaulē, tās sniegums ir ievērojami augstāks nekā OECD vidējie rādītāji. Dienvidkoreja ir 7.vietā PISA matemātikā, 9. vietā - lasītprasmē un 4.vietā problēmu risināšanā.
Starpresoru tiešsaistes semināru atklāja IZM parlamentārais sekretārs R.Znotiņš un Korejas Republikas Izglītības ministrijas ministra vietnieks Jongs Čuļs Džungs (Jong Chul Jung), pēc kuru uzrunām dalībnieki tika iepazīstināti ar Korejas mūžizglītības politiku un principiem.
Korejas mūžizglītības sistēma ir sadalīta divos pīlāros. Pirmo pīlāru pārvalda Izglītības ministrija, un tas ir vērsts uz brīvā laika (dēvēta arī par “pilsoniskās” vai “dzīves bagātināšanas”) mācībām – t.i., kursi, kas nav tieši saistīti ar nodarbinātību (piemēram, kaligrāfija, valodas). Tiesiskais ietvars ir Mūžizglītības likums (1999). Otrā pīlāra pamatā ir Darba likums, un to pārvalda Nodarbinātības un darba ministrija. Šis pīlārs ir vērsts uz nodarbinātībai svarīgām prasmēm. Šos kursus nodrošina, piemēram, politehnikumi un universitātes. Ikvienam interesentam tiek piedāvāti arī universitāšu sagatavoti bezmaksas MOOC kursi (K-MOOC).
Tā kā IZM plāno attīstīt un pilotēt individuālo mācību kontu pieeju digitālo prasmju pilnveidei, uzmanības fokusā bija viens no Korejas mūžizglītības atbalsta veidiem - Mūžizglītības mācību karte (Lifelong Learning Card). Tas ir individuāls mūžizglītības kupons, kam var pieteikties ikviens darbinieks, uz kuru attiecas darba apdrošināšana, kā arī bezdarbnieki, darbinieki, kuru līgums drīz beigsies, vai pagaidu darbinieki. Pieteikumi kartēm tiek veikti vietējos nodarbinātības centros. 2018. gadā tika izsniegtas aptuveni 480 tūkstoši karšu, 2019. gadā – 541 tūkstoši.
Latvijas Republikai ar Korejas Republiku ir noslēgts Latvijas Republikas valdības un Korejas Republikas valdības līgums par sadarbību kultūrā, izglītībā, jaunatnes lietās un sportā, kas tika parakstīts Rīgā, 2011. gada 19. oktobrī.
Autors:
izm.gov.lv