4. maija svētkos būsim kopā izjūtās

  • 4. maija svētkos būsim kopā izjūtās

Publicēts: 11:33 27.04.2021 Pievieno notikumu

4. maijā tiks atzīmēta jau 31. gadadiena kopš Latvijai nozīmīgā brīža 1990. gadā, kad tika pieņemta deklarācija "Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu". Brīvības svētkus arī šogad aizvadīsim tikai tuvāko lokā, taču izjūtās būsim visi kopā. Lai radītu svētku gaisotni un dienu pavadītu aktīvi, jelgavnieki mudināti iesaistīties gan pašvaldības iestāžu rīkotajās aktivitātēs, gan valsts mēroga akcijā.

Notikumiem pirms 31 gada uzmanību pievērsa visa pasaule, un ieskatu tajos varēs gūt Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja mājaslapā www.jvmm.lv. "4. maija notikumus apkopojām jau pagājušajā gadā, tādēļ šoreiz piedāvāsim citādāku atskatu vēsturē – svētkos mūsu mājaslapā būs lasāma vēstures doktora G. Putiķa publikācija par ģeopolitisko situāciju Eiropā dienā, kad tika atjaunota Latvijas neatkarība," stāsta muzeja direktores vietniece M.Kaupere, piebilstot: "Tas būs ieskats, kādā pasaules valstu vidē Latvija ienāca 1990. gadā, kādas bija tālaika cerības par valsts nākotni. Atskatu papildinās arī interaktīva karte."

Zināšanas par mūsu valsts vēsturi varēs pārbaudīt un papildināt arī Jelgavas reģionālā Tūrisma centra (JRTC) aktivitātē, turpinoties par godu Jelgavas svētku mēnesim rīkotajai orientēšanās spēlei. Tā vedīs pa pēdām dažādām Jelgavas personībām, tostarp Latvijas pirmās brīvvalsts prezidentiem, kuru dzīve saistīta arī ar mūsu pilsētu. Pieteikties dalībai orientēšanās spēlē, lai saņemtu tai nepieciešamās darba lapas, var pa e-pastu tic@tornis.jelgava.lv, bet izpildītas darba lapas jānosūta atpakaļ JRTC. Par aizpildītām darba lapām varēs saņemt balvas.

4. maijā aktīvi pavadīt laiku aicina arī pašvaldības iestāde "Kultūra" – jelgavnieki svētku dienā rosināti doties pavasarīgā pastaigā "Brīvības soļi" pa Pasta salu. Salas teritorijā būs izvietoti septiņi punkti, kuros varēs uzzināt par svarīgākajiem notikumiem Latvijas vēsturē, kas lika pamatu mūsu valsts neatkarībai. Tā būs iespēja apvienot patīkamu pastaigu pilsētā ar mūsu valsts vēstures izzināšanu.

Jelgavnieki var piedalīties ne vien pilsētas aktivitātēs, bet arī valsts mēroga akcijā – virtuālajā gājienā "Uzvelc tautas tērpu par godu Latvijai", uzturot dzīvu tradīciju par tautas tērpa valkāšanu valsts godos. Ikviens 4. maijā aicināts uzvilkt tautastērpu un publicēt fotogrāfijas savā "Facebook" vai "Instagram" kontā ar tēmturi #tautasterpugajiens2021, vai arī pielaikot tautastērpu, izmantojot foto filtru. Pēc tam taps virtuālā tautas tērpu gājiena Latvijā un pasaulē apkopojums. Tajā piedalīsies arī Jelgavā pārstāvētā biedrība "Mans tautastērps", kas jau otro gadu iesaistās akcijas organizēšanā. Pagājušajā gadā gājienā piedalījās vairāk nekā četri tūkstoši tautas tērpu nēsātāju Latvijā un ārvalstīs. Vairāki no viņiem gatavošanos un došanos gājienā savā pagalmā, tukšās pilsētas ielās vai pa lauku celiņiem iemūžināja arī video. Samontējot ar mobilajiem tālruņiem uzfilmētos dalībnieku iesūtītos video kadrus, tapa kopīgs vēstījums – neskatoties uz tā brīža apstākļiem, uzvilkt tautas tērpu un uzmirdzēt par godu Latvijai.

Jāpiebilst, ka 4. maija svētkus Jelgavā tradicionāli atzīmē arī ar ziedu nolikšanu pie Latvijas pirmā prezidenta Jāņa Čakstes pieminekļa – to iedzīvotāji individuāli aicināti darīt visas dienas garumā, ievērojot epidemioloģiskās drošības prasības. Ziedus šajā dienā pie Latvijas pirmā prezidenta pieminekļa noliks arī Jelgavas pilsētas vadība. Tāpat 4. maijā pie mājām un iestādēm jāpaceļ valsts karogs.

 

Foto: Jelgavas pilsētas arhīvs

Autors:

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvalde

Dizains un Druka Iepazieties.lv Tipografijas.lv Fotostudijas.lv Webseo.lv