Latvijas kultūras kanons papildināts ar ainavu sadaļu

Publicēts: 15:57 21.06.2021 Pievieno notikumu

Latvijas kultūras kanonā līdzās tautas tradīciju, arhitektūras un dizaina, skatuves mākslas, literatūras, vizuālās mākslas, mūzikas un kino izcilākajām vērtībām tagad iekļautas arī astoņas kanoniskas Latvijas ainavas – Daugavas ainava, Zemgales līdzenuma ainava, Gaujas senielejas ainava, Latgales ezeraines ainava, Latvijas mežu ainava, piejūras ainava, Vidzemes pauguraiņu ainava un Abavas senielejas ainava.

Ainavu sadaļa Latvija kultūras kanonā ir tapusi saskaņā ar Eiropas ainavu konvenciju, par kuras īstenošanu Latvijā ir atbildīga  Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM).  Latvijas ainavu politika ir noteikta Latvijas ainavu politikas pamatnostādnēs 2013.-2019.gadam un tajās tika iekļauta arī priekšlikumu sagatavošana Latvijas kultūras kanonam.

Lai papildinātu Latvijas kultūras kanonu ar ainavu sadaļu, gadu gaitā sadarbojušās Latvijas Kultūras ministrija, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija un Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB).

Latvijas valsts simtgades svinību pasākumu programmas ietvaros VARAM kopā ar plānošanas reģioniem un LNB īstenoja projektu "Ainavu dārgumi". Iesaistot iedzīvotājus un Ainavu ekspertu padomi, kā Latvijas dārgumi tika izvirzītas 50 ainavas, kas bagātīgi atspoguļo Latvijas ainaviskās vērtības katrā plānošanas reģionā.

Izvērtējot reģionu izvirzītos ainavu dārgumus, Ainavu ekspertu padome vienojās par 8 plašākām ainavām – nacionālā mēroga vērtībām, kas ir iekļaujamas Latvijas kultūras kanonā. Tās iespējams iepazīt Latvijas kultūras kanona tīmekļvietnes kulturaskanons.lv sadaļā Vērtības, kur ekspertu aprakstus papildina vizuālie materiāli: mūsdienu fotogrāfijas no projekta “Ainavu dārgumi” un vēsturiskās fotogrāfijas no projekta “Zudusī Latvija”, kartes no LNBKartogrāfisko materiālu krājuma, 20. gadsimta sākuma tūristu bukleti no LNB Sīkiespieddarbu krājuma, kā arī saites uz rakstiem digitālajā bibliotēka periodika.lv.

Latvijas apceļotājiem kanonisko ainavu iepazīšanā noderēs saites uz dažādiem maršrutiem Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras vietnē latvia.travel, profesionālās asociācijas “Lauku ceļotājs” mājaslapā un citos resursos. 

Latvijas ainavu vērtību apzināšana turpinās, 2021.-2021.gados īstenojot valsts pētījumu programmu “Ilgtspējīga teritorijas attīstība un racionāla zemes resursu izmantošana". Tās ietvaros tiks veikts zinātnisks Latvijas ainavu novērtējums un sagatavots Latvijas ainavu atlants, kas interesentiem, plānošanas reģioniem un pašvaldībām sniegs vērtīgu informāciju par Latvijas ainavām.

Autors:
Sabiedrisko attiecību nodaļa   
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
varam.gov.lv
Kategorijas: Kultūra;
Dizains un Druka Iepazieties.lv Tipografijas.lv Fotostudijas.lv Webseo.lv