No 27. novembra pastiprinās atsevišķus piesardzības pasākumus

 • No 27. novembra pastiprinās atsevišķus piesardzības pasākumus

Publicēts: 22:10 24.11.2020 Pievieno notikumu
Valdība 24. novembra ārkārtas sēdē lēmusi veikt grozījumus Ministru kabineta 2020. gada 6. novembra rīkojumā Nr. 655 "Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu", no 27. novembra pastiprinot atsevišķus piesardzības pasākumus visā valstī un nosakot stingrākus drošības pasākumus atsevišķās pašvaldībās.

Ieviestie piesardzības pasākumi ir pierādījuši savu efektivitāti, tomēr vēl nav iespējams mazināt piesardzības pasākumus, ņemot vērā atsevišķu pašvaldību rādītājus, kur ir lielāka saslimstība (par 50% pārsniedz vidējo rādītāju Latvijā). Pastiprinātu drošības pasākumu noteikšana konkrētām teritorijām dos iespēju ierobežot infekcijas izplatību, nenosakot vienlīdz stingras prasības visā valstī.

 

Stingrākas prasības noteiktas attiecībā uz 1. līdz 6. klašu skolēniem, ja izglītības iestāde mācību procesu organizē klātienē. Turpmāk uz vienu skolēnu būs jānodrošina ne mazāk kā 3m2 no klases telpas platības, paredzot, ka, ja nepieciešams, vienu klasi var dalīt vairākās grupās. Epidemioloģiskās izmeklēšanas dati liecina, ka visbiežāk Covid-19 izplatība skolēnu vidū notiek tādēļ, ka pedagogi inficē skolēnus, tāpēc turpmāk skolotājiem gan stundu laikā, gan ārpus tām, kā arī skolas koplietošanas telpās, būs jālieto sejas. Ja šādas prasības nebūs iespējams nodrošināt, tad konkrētās skolas skolēniem jānodrošina mācības attālināti. Jaunās normas būs spēkā no 30. novembra, dodot laiku skolām sagatavoties pārmaiņām.  

 

Pieaugušo izglītībā, kā arī augstskolās un profesionālajā izglītībā praktiskās nodarbības, kuras nav iespējams veikt attālināti, drīkstēs notikt, nosakot, ka, ievērojot visus piesardzības pasākumus, vienā telpā atrodas ne vairāk kā 10 cilvēki. Tas nozīmē, ka klātienē drīkst notikt, piemēram, pirmās palīdzības sniegšana, praktiskās mācības operatīvo dienestu darbinieku kvalifikācijas celšanai u.tml. Desmit cilvēki ir maksimāli pieļaujamais skaits, cik personas drīkst pulcēties privāti, sportojot vai veicot citas darbības.

 

Stingrākas prasības būs arī sportošanai, kur iekštelpās sportot joprojām drīkstēs tikai individuāli vai viens pret viens ar treneri. Papildus nosacījums paredz, ka sporta zālē būs jānodrošina 15m2  telpas uz katru cilvēku un cilvēku skaits sporta zālē nedrīkstēs pārsniegt 20% no maksimāli iespējamā skaita, tādā veidā mazinot ciešu kontaktu iespējamību.

 

Vienlaikus, pieņemot papildu ierobežojumus, tiek dota iespēja attālināti nodrošināt izklaides pasākumus. Piemēram, izklaides industrijas pārstāvis drīkstēs privātam pasākumam, kurā sapulcējušies līdz 10 cilvēkiem no ne vairāk kā 2 mājsaimniecībām, pieslēgties attālināti un nodrošināt izklaides iespējas. Savukārt amatieru kolektīvu mēģinājumi (viens pret viens) drīkstēs notikt līdz plkst. 22.00. 

 

Noteikti stingri drošības pasākumi konkrētās pašvaldībās

 

Epidemioloģiskā situācija liecina, ka īpaši augsta Covid-19 izplatība ir atsevišķās pašvaldībās, tāpēc valdība lēma, ka pašvaldībās, kurās iepriekšējā nedēļā 14 dienu kumulatīvais Covid-19 gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju par 50% pārsniegs valsts vidējo rādītāju, būs noteikti stingrāki drošības pasākumi, nekā valstī kopumā. Epidemiologi norāda, ka šādi lokāli ierobežojumi ļaus efektīvāk samazināt Covid-19 izplatību vietās, kur tā ir plašāka, neieviešot papildus stingrākus ierobežojumus vietās, kurās epidemioloģiskā situācija ir labāka.

 

Tas nozīmē, ka no 27. novembra līdz 6. decembrim Daugavpils (rādītājs - 692,5), kā arī Varakļānu (1439,8), Aknīstes (1404,5), Salacgrīvas (1369,7), Krāslavas (770,0), Baldones (640,1), Mārupes (514,8), Mālpils (477,6), Smiltenes (449,4), Garkalnes (444,1), Limbažu (429,4), Salaspils (428,1) novados:

 • 5. - 12. klašu skolēni mācās attālināti;
 • nenotiek nekāda veida praktiskās mācības klātienē;
 • nestrādā muzeji un citas kultūrvietas (bibliotēkas drīkst izsniegt grāmatas līdzņemšanai);
 • nedarbojas gadatirgi;
 • nenotiek amatieru sporta treniņi iekštelpās (nestrādā sporta klubi);
 • nedrīkst notikt privāti pasākumi ārpus vienas mājsaimniecības (nedrīkst uzņemt viesos cilvēkus, kas dzīvo citur), izņemot bēru un kristību ceremonijas neatliekamos gadījumos;
 • pilsētas sabiedriskajā transportā pasažieru skaits nedrīkst pārsniegt 50% no transportlīdzeklī maksimāli pieļaujamā;
 • veikalos un citās tirdzniecības pakalpojumu sniegšanas vietās iekštelpās un ārtelpās vienlaikus drīkst atrasties ne vairāk kā 20% no maksimāli pieļaujamā apmeklētāju skaita.

Katru otrdienu līdz pulksten 12 Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) savā mājas lapā publicēs jaunākos saslimstības rādītājus pašvaldībās, savukārt stingrākas prasības vietās, kurās rādītājs par 50% pārsniegs valsts vidējo rādītāju, būs jāievēro no konkrētās nedēļas ceturtdienas (šonedēļ prasības būs spēkā no 27. novembra, dodot laiku pašvaldībām sagatavoties). Pašvaldības saslimšanas rādītājiem var sekot līdzi SPKC mājas lapā visas nedēļas garumā. Pagaidām noteikts, ka stingrākas prasības konkrētās pašvaldībās būs spēkā līdz ārkārtējās situācijas beigām. 

 


 

Informācija: Veselības ministrija

 • No 27. novembra pastiprinās atsevišķus piesardzības pasākumus

 • No 27. novembra pastiprinās atsevišķus piesardzības pasākumus

 • No 27. novembra pastiprinās atsevišķus piesardzības pasākumus

Dizains un Druka Iepazieties.lv Tipografijas.lv Fotostudijas.lv Webseo.lv