Pateicas par drosmi un bezbailīgu rīcību

  • Pateicas par drosmi un bezbailīgu rīcību

Publicēts: 10:17 08.02.2019 Pievieno notikumu

Divi Vircavas pagasta jaunieši – Daniels Ņikitins un Edžus Strods – 30. janvārī bija aicināti uz Jelgavas novada domes sēdi. Tās laikā domes priekšsēdētāja vietniece Ilze Vītola abiem puišiem izteica pateicību un cieņas pilnu atzinību par drosmi un bezbailīgu rīcību, glābjot no ugunsnelaimes savu kaimiņu. Abu jauniešu drosmīgā rīcība nav palikusi nepamanīta visas Latvijas mērogā – Danielam un Edžum pasākumā «Latvijas lepnums» piešķirta godalga nominācijā «Glābēji».

2018. gada nogalē jau 15. gadu laikraksts «Diena» un TV3 rīkoja akciju «Latvijas lepnums», lai godinātu cilvēkus, kas dara vairāk nekā kāds no viņiem to varētu prasīt vai sagaidīt. Cilvēkus, kas sarežģītā situācijā nevis paliek malā, bet iet un dara, lai atbalstītu, glābtu, palīdzētu, piepildītu cerību vai klusu sapni. Šoreiz akcijai Vircavas pagasta mājas «Roķi» kaimiņi pieteica arī D.Ņikitinu un E.Strodu – par to, ka puiši aizvadītā gada rudenī no ugunsgrēka izglāba bezspēcīgu vecāka gadagājuma kaimiņu.

14 gadus vecais Daniels un 17 gadus vecais Edžus traģēdiju novērsa septembrī, kad kādā no daudzdzīvokļu nama dzīvokļiem, kur mīt divi pensionāri, bija izcēlies ugunsgrēks. Daniels, atgriežoties mājās no skolas, uz ielas sajuta dūmus un nekavējoties skrēja pie mammas, lai pastāstītu par notikušo. Viņi metās uz otro stāvu, lai saprastu, kas notiek, – dzīvoklī bija izcēlies ugunsgrēks, kuru pašas spēkiem centās novērst pēc tam izglābtā vīrieša sieva. Saistībā ar kustību traucējumiem kaimiņienes vīrs pats nevarēja izkļūt no piedūmotā dzīvokļa. Nedz Danielam, nedz viņa mammai nepietika spēka, lai Pateicība par drosmi un bezbailīgu rīcību iznestu sirmgalvi no dzīvokļa, tādēļ Daniels, saprazdams, ka paši galā netiks, nekavējoties steidzās pēc palīdzības. Kāpņu telpā viņš sastapa savu brālēnu Edžu, un puiši devās iekšā piedūmotajā dzīvoklī. Atklātas liesmas jaunieši neesot redzējuši, bet dūmu mutuļi kā migla aizsedza skatu, lidoja kvēpi un smirdēja pēc dūmiem. Edžum piedūmotajā dzīvoklī izdevās atrast vīrieti un iznest viņu ārā. Pa to laiku jau kāds bija izsaucis neatliekamo medicīnisko palīdzību un ugunsdzēsējus. Abus puišus pārbaudīja mediķi – ar viņiem viss bija kārtībā. Savukārt kaimiņš un Daniela mamma, kura dzīvoklī bija iesteigusies pirmā, nonāca slimnīcā, jo bija saindējušies ar dūmiem.

«Esam pārsteigti, ka apkārtējiem šķiet – esam izdarījuši ko iespaidīgu. Piedalīšanās «Latvijas lepnumā» mūs saviļņoja, un tagad pateicība no pašvaldības – tas ir forši. Protams, jūtamies pagodināti par mums izrādīto cieņu, bet uzskatām, ka šādā situācijā ikviens būtu rīkojies līdzīgi. Tagad, atskatoties uz notikušo, saprotam, ka esam rīkojušies pārgalvīgi. Skolā stundās un dažādās nodarbībās ir runāts par to, kā jārīkojas ekstrēmās situācijās, – vienmēr sākotnēji jādomā par savu drošību, tomēr, redzot, ka cilvēki nonākuši nelaimē, šis fakts novirzās otrajā plānā,» papildinot viens otru, komentē D.Ņikitins un E.Strods.

«Abi jaunieši pagasta ļaudīm, protams, ir zināmi. Daniels mācās Vircavas vidusskolas 8. klasē, savukārt Edžus – par automehāniķi Jelgavas tehnikumā. Abi puiši ir radinieki – brālēni. Viņi ikdienā ir ļoti komunikabli, izpalīdzīgi un atvērti jaunieši. No mūsu skolas skolotājiem dzirdēju, ka Daniels saviem klasesbiedriem un skolotājiem nemaz nav stāstījis par notikušo, jo savu rīcību uztvēris kā pašsaprotamu. Par notikušo zēna klase uzzinājusi vien no apkārtējo runām,» stāsta Vircavas pagasta pārvaldes vadītāja Rita Borščevska.

Dizains un Druka Iepazieties.lv Tipografijas.lv Fotostudijas.lv Webseo.lv