Rīdzinieki jautā: kāpēc Rīgas līcī ieradušies delfīni?

  • Rīdzinieki jautā: kāpēc Rīgas līcī ieradušies delfīni?

Publicēts: 09:40 19.02.2019 Pievieno notikumu

Aizvadītajās brīvdienās Rīgas līcī, tieši pie Mangaļsalas mola, pamanīti delfīni. Šī ziņa pārsteigusi rīdziniekus un viņi interesējas par to, vai delfīnu vizīte mūsu aukstajos krastos nav anomāla parādība un vai šie dzīvnieki pie mums aizkavēsies.

Mēs ar šo jautājumu vērsāmies pie vides aizsardzības eksperta Valda Pilāta.

"Pie Latvijas jūras piekrastes novēroti afalīnas jeb lielie delfīni - to izmērs var sasniegt līdz pat trīs metrus garumā. Delfīnu parādīšanās mūsu krastos nav anomālija. Delfīniem, tāpat kā putniem, piemīt īpašība migrēt pa visu pasauli. Vēl janvārī delfīni pamanīti Liepājā. Varam pieņemt, ka pie Mangaļsalas mola pamanīts tas pats delfīns, tikai šoreiz ar savu otro pusīti, jo pamanīti divi dzīvnieki. To, vai tas ir tas pats delfīns, kas pamanīts Liepājā, vai arī pie Latvijas krastiem mitinās vairāki šie dzīvnieki, mēs noteikti neuzzināsim. Jūras dzīvnieki netiek numurēti vai čipēti. Ir zināms tikai tas, ka 11. februārī delfīns pamanīts arī Zvejniekciema apkaimē. Tas, cik ilgi delfīni pie mums uzkavēsies, nav zināms.

Starp citu, 2015. gadā delfīni Baltijā pamanīti arī Klaipēdas apkaimē. Tāpēc delfīnu parādīšanās Baltijas jūrā, kas tomēr tiek uzskatīta par pārāk aukstu, lai tajā mitinātos šie dzīvnieki, reizēm tiek novērota, lai gan tā nav ļoti bieža parādība."

Afalīnas jeb lielie (pudeļdeguna) delfīni mitinās Klusā okeāna siltajos un mērenajos ūdeņos - no Grenlandes dienvidu un Norvēģijas līdz Dienvidāfrikas platuma grādiem. Delfīnus var sastapt ne tikai siltajos Melnās, Vidusjūras, Karību jūras un Meksikas līča ūdeņos, bet arī mūsu skarbākajos Baltijas jūras ūdeņos.

Afalīnu garums ir 2,3 - 3 metri, reizēm to garums sasniedz 3,6 metrus. Svars 150-300 kg. Uzturā šie delfīni lieto zivis.
Afalīnas tiek uzskatītas par ļoti gudriem dzīvniekiem. Pētījumi ir rādījuši, ka tie var atdarināt cilvēkus, saprot noteiktus žestus un ir spējīgi atpazīt sevi spogulī, kas norāda uz pašapziņas esamību.

Dizains un Druka Iepazieties.lv Tipografijas.lv Fotostudijas.lv Webseo.lv