Studējošie no daudzbērnu ģimenēm saņems sociālās stipendijas

Publicēts: 20:52 21.06.2021 Pievieno notikumu

2021. gada 16. jūnijā Saeima galīgajā lasījumā atbalstīja Izglītības un zinātnes ministrijas izstrādātos grozījumus Augstskolu likumā, kas paredz piešķirt valsts apmaksātas stipendijas Latvijas augstskolās studējošiem jauniešiem no daudzbērnu ģimenēm.

Šis uzskatāms par vēsturisku notikumu, jo pirmo reizi pēc valsts neatkarības atjaunošanas tiks ieviests jauns stipendiju fonds pēc sociāliem kritērijiem.

Stipendijas plānots izmaksāt jauniešiem, kuri sāks studijas 2021. gada rudens semestrī pamatstudiju līmenī - koledžas un bakalaura līmeņa programmās pilna laika klātienē. Tieši pamatstudijas ir pirmais nosacījums veiksmīgam startam darba tirgū, bez kura nav iespējams pretendēt uz augsti kvalificētu darbu, bet tālākie sasniegumi jau lielā mērā atkarīgi no pašu uzņēmības un spējām.

Uz sociālo stipendiju varēs pretendēt daudzbērnu ģimeņu jaunieši līdz 25 gadu vecumam – valsts, privātajās augstskolās un koledžās gan budžeta, gan maksas vietās studējošie.

Stipendijas saņemšanai izvirzīti arī vairāki nosacījumi. Tā, iestājoties augstskolā, centralizēto eksāmenu (CE) rezultāti matemātikā un latviešu valodā nevarēs būt zemāki par valstī vidējo eksāmena kārtošanas gadā (ja CE nav kārtoti, tad vidējās izglītības atestātā atzīmei jābūt ne zemākai par 6,7). Savukārt studiju laikā vidējā svērtā atzīme ir 6,5 un augstāk, studentam jābūt sekmīgam un bez akadēmiskiem parādiem.

Lai sociālo stipendiju ieviestu, ministrijai jāsagatavo grozījumi Augstskolu likumā, kā arī Ministru kabineta noteikumos  par stipendijām, nosakot sociālo stipendiju apmēru, piešķiršanas kritērijus un administrēšanas kārtību. Tāpat ministrijai būs jāizstrādā nepieciešamā funkcionalitāte Valsts izglītības informācijas sistēmā datu apmaiņas nodrošināšanai un jāizveido datu apmaiņas risinājumi ar citiem datu reģistriem.


Autors:

Izglītības un zinātnes ministrija

izm.gov.lv

Kategorijas: Sabiedrība;
Dizains un Druka Iepazieties.lv Tipografijas.lv Fotostudijas.lv Webseo.lv