Valsts vides dienesta Kurzemes reģionālās vides pārvaldes (VVD) vides inspektori pie Ventas rumbas, Kuldīgā konstatēja nelikumīgu nēģu ieguvi, pēc kā upē atlaisti 530 nēģi un līdaka. Pašlaik ir nēģu un līdaku nārsta laiks un to ieguves liegums. Zivju resursiem nodarītie zaudējumi par nelikumīgo lomu, ja vainīgos būtu izdevies notvert, varētu pārsniegt 21 tūkstoti EUR. VVD izsaka pateicību iedzīvotājiem, kuri operatīvi ziņoja par šo pārkāpumu.
2021. gada 28. martā VVD inspektori saņēma informāciju no Kuldīgas pilsētas pašvaldības policijas par iespējamu nelikumīgu nēģu ieguvi pie Ventas Rumbas, jo garāmgājēji ziņojuši par upē pamanītu zvejas rīku. Inspektoriem ierodoties norādītajā vietā un veicot tās pārbaudi, izdevās izcelt nēģu ieguvei paredzēto zvejas rīku, kurā atradās liels daudzums nēģu un viena līdaka. Uz vietas, nosverot lomu kopā ar ieguves rīku, konstatēts, ka murdā bijuši aptuveni 53 kilogrami nēģu. Inspektori noteica, ka murdā atradās 530 nēģi un līdaka – lomu uzreiz atlaida upē, nelikumīgais zvejas rīks izņemts un to iznīcinās.
Tā kā no 1. februāra līdz 31. jūlijam Ventā ir nēģu zvejas liegums, tad par katru nelikumīgi noķertu nēģi zivju resursiem nodarīto zaudējumu apmērs ir 40 EUR. Ja vainīgais tiktu notverts, tad valstij atlīdzināmie zaudējumi par nēģu lomu kopā būtu 21 200 EUR un par līdaku 145 EUR. Administratīvais sods par zvejas pārkāpumu ir naudas sods fiziskajai personai līdz 700 EUR, bet juridiskajai personai — līdz 4300 EUR. Ja zivju resursiem nodarītie zaudējumi pārsniedz piecas minimālās valstī noteiktās mēnešalgas, kas šobrīd ir 2500 EUR, tad kaitējums tiek uzskatīts par būtisku un par šādu pārkāpumu var tikt uzsākts kriminālprocess.
VVD inspektori zivju pavasara migrācijas un nārsta laikā veic pastiprinātu kontroli Latvijas iekšējos ūdeņos.
Informāciju sagatvoja:
Sabiedrisko attiecību speciāliste
Valsts vides dienests