Akram Khan balets "Džungļu grāmata: pārrakstīta“ („Jungle Book: Reimagined“) .

10.04.2024 19:00 līdz 12.04.2024 19:00 Pievieno pasākumu

10., 11. un 12. aprīlī Latvijā pirmoreiz notiks Akrama Hana trupas viesizrādes – kulta horeogrāfs uz Rīgu ved savu jaunāko laikmetīgā baleta iestudējumu „Džungļu grāmata: pārrakstīta“ („Jungle Book: Reimagined“). Šis nozīmīgais notikums ietver gan nenoliedzami augstvērtīgu māksliniecisko komponenti, gan – kas nav mazāk svarīgi – iezīmē jauna ceļa sākumu kultūras izglītības jomā.
Pirmo reizi Latvijā ir iekļauta Akrama Hana pasaules tūrē. Pēdējo 22 gadu laikā Akrama Hana kompānija ir nostiprinājusies kā viena no inovatīvākajām dejas kompānijām pasaulē, un ir liels gods, ka Latvijas iedzīvotāji iepazīs slavenā horeogrāfa un viņa kompānijas daiļradi tieši ar šo baletu - tā ir izrāde visai ģimenei. Balets „Džungļu grāmata: pārrakstīta", kas jau guvis atzinību uz pasaules labākajām skatuvēm, tiks izrādīts arī Rīgas Dailes teātra skatuvē.
Gaidāmā pirmizrāde ir nozīmīgs kultūras pavērsiena punkts Latvijā. Šis balets, kas starptautiski atzīts ar savu inovatīvo horeogrāfiju un aizraujošo sižetu, sniedz jaunu skatījumu uz Radjarda Kiplinga nemirstīgo stāstu. Šāda slavena baleta uzņemšana ceļ Latvijas kultūras statusu pasaules mērogā. Iespēja aplūkot "The Jungle Book: Reimagined" Rīgas Dailes teātrī uzsvēra Rīgas pilsētu kā dinamisku mākslas centru un apliecina tās bagāto kultūras mantojumu. Tas sniedz vietējiem skatītājiem iespēju iepazīt pasaules līmeņa mākslu, paliekot savā dzimtenē, un veicina dziļāku mākslas izpratni sabiedrībā.
Akrama Hana dzīvesstāsts sākās pirms viņa dzimšanas. Akrama vecāki 1974. gadā emigrēja uz Lielbritāniju, bēgot no karadarbības, kas plosīja Indostānu; viņi jau gaidīja dēlu, un mazulis nāca pasaulē Vimbldonā. Kas ir būtisks un simbolisks fakts: viss Hana radošais rokraksts ir divu viņam vienlīdz tuvu kultūru – Āzijas un Eiropas – sintēze, tas veidojies, meklējot universālu valodu – tik izteiksmīgu, ka to sapratīs visi, un tik skaistu, ka ikviena sirds pamirs apbrīnā un sajūsmā.
Jau bērnībā apguvis klasisko indiešu tempļu deju kathaku, Akrams Hans iestājās Ziemeļanglijas Laikmetīgās dejas skolā (Northern School of Contemporary Dance) Līdsā un to absolvēja ar augstāko vērtējumu mācību iestādes vēsturē. Arī uz skatuves viņš kāpa jau bērnībā – un uzreiz ar galveno lomu: pats bija Mauglis Londonas Indiešu dejas akadēmijas izrādē. 13 gadu vecumā piedalījās kulta iestudējumā – Pītera Bruka deviņas stundas ilgajā «Mahābhāratā» un filmējās tās TV versijā. Vēlāk pilnveidoja meistarību De Monfora universitātē Leičesterā un sadarbojās ar izcilo beļģu dejotāju un horeogrāfi Annu Terēzi de Kiersmākeri.

Šā gadsimta sākumā Hana kontā jau bija visas iespējamās britu kritikas balvas, viņš bija kļuvis par spilgtāko Miglainās Albionas laikmetīgās kultūras vērtību. Karaliene viņam pasniedza Britu Impērijas ordeni. Dižā franču balerīna Silvija Gijēma vērsās pie Akrama ar lūgumu radīt kaut ko viņai – «rezultātā es nonācu līdz izpratnei par klasisko baletu un klasisko ķermeni tajā». Viņš turpināja dejot pats, dejoja brīnišķīgi – un tikai 2019. gadā, 45 gadu vecumā paziņoja, ka galvenās lomas vairs neuzņemsies. Laurence Olivier Award un «Benois de la Danse» viņam jau ir, bet augstākas raudzes godalgu dejas Olimpā nav vispār…

Akrama Hana pielūdzēju armija ir milzīga. Daži sajūsmināti seko viņam kopš pirmajām izrādēm. Citi ir redzējuši un uz mūžu iemīļojuši viņa «Žiželes» horeogrāfisko versiju. Daži iet vēl tālāk – pasludinot Akramu Hanu par dejojošo guru, jaunā garīguma Skolotāju.

Balets «Džungļu grāmata: pārrakstīta» ir kā balzams viņu visu dvēselēm. Tas nav tikai iespaidīgs laikmetīgās mākslas paraugs. Tas ir jauns redzējums, pārskatot vēstures kanonus. Tas ir manifests!

Taču, ja jums izdosies pamudināt horeogrāfu uz vaļsirdību, Akrams Hans atzīsies, ka izdomāt savu «Džungļu grāmatu» sācis, arī atminēdamies sevi, desmitgadīgo dejotāju; mīlēdams Kiplingu un Disneja multeni; domādams par saviem bērniem, ar kuriem viņam ir interesanti apspriest visu, kas notiek mūsdienu pasaulē.

  •  Akram Khan balets "Džungļu grāmata: pārrakstīta“ („Jungle Book: Reimagined“) .

Kategorijas: Opera, balets;

Atrašanās vieta kartē

Atrašanās vieta:

Adrese: Brīvības iela 75, Rīga, Dailes teāris

Dizains un Druka Iepazieties.lv Tipografijas.lv Fotostudijas.lv Webseo.lv