Attālināti norisināsies Zinātnieku nakts pasākumi

30.04.2021 18:00 līdz 30.04.2021 23:00 Pievieno pasākumu

30. aprīļa vakarā no pulksten 18 līdz 23 LLU aicina attālināti piedalīties izzinošās aktivitātēs Eiropas Zinātnieku nakts pasākumu laikā, kuru moto šogad ir "Zinātnes daudzveidība nākotnei". Universitātes zinātnieki iepazīstinās ne tikai ar līdzšinējiem zinātnes sasniegumiem, bet arī ļaus paviesoties īstās zinātniskās laboratorijās un siltumnīcās, kā arī ieraudzīt zinātnieku ikdienu. Tikšanās notiks platformā zinatniekunakts2021.lv.

Kā informē universitātē, Zinātnieku nakts ir īstais laiks, kad ikvienam paveras iespēja doties izglītojošā ceļojumā, lai kopā ar zinātniekiem ieskatītos ne tikai nākotnē, bet arī atsauktu atmiņā neseno pagātni. LLU zinātnieki atklās, kā zinātnes sasniegumi ir mainījuši mūsu ikdienu un interesenti varēs uzzināt, cik interesanta un dažāda būs pasaule, kurā dzīvosim jau pavisam drīz. Šoreiz attālināti ikviens varēs iepazīties ar inovācijām biozinātnēs, inženieru pasaulē un sociālajās zinātnēs, apstājoties 11 LLU zinātnes pieturvietās, tostarp LLU zinātniskajos institūtos – Dārzkopības institūtā un Agroresursu un ekonomikas institūtā.

Ekonomikas un sabiedrības attīstības fakultāte no pulksten 18 līdz 23 ielūdz aktivitātēs par uzņēmējdarbību un biznesa ideju attīstīšanu, piedāvājot ikvienam iesaistīties biznesa simulācijas spēlē, uzdodot gan sev interesējošus jautājumus, gan noskaidrojot pašu svarīgāko - cik veiksmīgs un kādas jomas biznesmenis varētu būt tieši es.

Dārzkopības institūtā no pulksten 18 līdz 18.20 izzinātājiem attālināti parādīs novatoriskas metodes un tehnoloģiskos risinājumus lauksaimniecībā jeb to, ko ar "neapbruņotu" aci nav iespējams saskatīt. Kopā ar zinātniekiem varēs uzzināt un analizēt, kā tad īsti atšķiras ikdienas fotomirkļu iemūžināšana no spektrālās fotografēšanas.

Jaunākos iepakojumus un pārtikas produktus no pulksten 18.20 līdz 18.50 demonstrēs Pārtikas tehnoloģijas fakultātes zinātnieki. Viņu redzeslokā ir pētījumi par produktu iepakojumu attīstību no senatnes līdz mūsdienām un jaunu produktu radīšanu no sūkalām. Tāpat viņi dalīsies ar interesantiem faktiem par sieru un biodegradējamo iepakojumu, kā arī sniegs atbildi uz pavisam populāru jautājumu - "Vai 21. gadsimtā mēs varam iztikt bez iepakojuma?".

Meža fakultāte no pulksten 18.50 līdz 19.10 mazākos Zinātnieku nakts dalībniekus iepazīstinās ar jaunākajām tehnoloģijām mežizstrādē un atklās nozares attīstību gadu gaitā. Skatītājiem tiks demonstrēts mainīga ražīguma hidrosūknis, elektriski vadāmi proporcionāli vārsti, hidraulikas mezgli, kā arī tas, ko spēj paveikt transmisijas, taču kokapstrādes inženieri parādīs inovatīvus risinājumus koksnes produktu izgatavošanā.

Vides un būvzinātņu fakultātes zinātnieki ir pārliecināti, ka zinātnē un praksē speciālisti tiecas izmantot arvien jaunas un mūsdienīgas metodes, kas atvieglo veicamos uzdevumus un padara rezultāta iegūšanu iespējami efektīvāku. Nereti darbības princips jaunākajās iekārtās un tehnoloģijās ir balstīts uz vienkāršākajiem dabas likumiem. No pulksten 19.10 līdz 19.30 tiks demonstrēts lāzerskenēšanas paņēmiens augstuma atzīmes noteikšanai, kā arī dots praktisks piemērs, kā izmantot mājās pieejamus materiālus, lai pārnestu augstuma atzīmi ar ūdens palīdzību.

Informācijas tehnoloģijas fakultāte ir viena no tām fakultātēm, kura pārzina ne tikai kiberdrošības principus, bet arī aizsākusi pētījumus par ko pavisam jaunu – kiberbitēm un kiberstropiem. No pulksten 19.30 līdz 20 gaidāms īpašs stāstījums par informācijas tehnoloģiju lietojumiem biškopībā un bišu saimes parametru attālināto mērīšanu. Izzinātāji varēs ne tikai uzzināt, kā var ietekmēt bišu saimes lēmumus, bet arī, kā izgatavot kiberstropu, kas ir pilnībā automatizēts.

No pulksten 20 līdz 20.30 kopā ar Agroresursu un ekonomikas institūta zinātniekiem būs iespēja doties izzinošā ekskursijā jaunatklātajā siltumnīcā, kā arī uzzināt, ko īsti nozīmē bioloģiska lauksaimniecība. Turklāt tikšanās izskaņā tiks demonstrētas arī GPS iekārtas.

Inženieru pasaules atklājumos ļaus ielūkoties Tehniskās fakultātes zinātnieki, kuri no pulksten 20.30 līdz 21 demonstrēs dažādos laikos tapušus dzinējus, no kuriem jaunākais būs elektromotors. Pasākuma apmeklētājiem būs iespēja attālināti viesoties Alternatīvo degvielu zinātniskajā laboratorijā, kas paredzēta jaunu, videi draudzīgu degvielu un motoru vai spēkratu tehniski inovatīvu risinājumu, piemēram, spēkratu jaudas stendu, motoru izmēģināšanas stendu izmešu mērīšanas iekārtas un degvielas patēriņa ierīces pētījumiem.

Savukārt mītus par lauksaimniecību lauzīs Lauksaimniecības fakultātes zinātnieki, kuri parādīs cik nozare ir daudzpusīga. No pulksten 21 līdz 21.30 būs gaidāmi stāstījumi par gumiņbaktēriju simbiotiskajām attiecībām ar tauriņziežiem un krūmmelleņu attīstību dažādās fāzes. Tāpat varēs uzzināt, kādas sēnes dzīvo augos un kā nomērīt slāpekļa līmeni augu lapās.

Iestājoties pavasarim, arī dabā mostas visdažādākie parazīti, kas var kaitēt ne tikai četrkājainajiem mīluļiem, bet arī mums pašiem. Par to, kā pasargāt sevi un savus mājdzīvniekus no parazītiem ikdienā, atklās Veterinārmedicīnas fakultāte no pulksten 21.30 līdz 22.

Pasākuma izskaņā no pulksten 22 līdz 23 tiks prezentēti videomateriāli par LLU zinātnes attīstību un daudzveidību, parādot pētījumu līkločus un universitātes sasniegumus zinātnē. Pasākuma programma ar visu iesaistīto dalībnieku aktivitātēm vietnē zinatniekunakts2021.lv būs pieejama nedēļu pirms pasākuma un dos iespēju katram interesentam laicīgi atzīmēt saistošākās aktivitātes un no plašā norišu klāsta platformā izveidot pašam savu vakara programmu.

Apmeklētāji aicināti dalīties ar stāstiem un foto no sava virtuālā Eiropas Zinātnieku nakts apmeklējuma sociālajos tīklos, lietojot tēmturi #zinatniekunakts2021. Aktualitātēm sekot varēs arī Zinātnieku nakts 2021 pasākuma "Facebook" lapā.

 

Foto un informācija: Latvijas Lauksaimniecības universitāte

Autors:

jelgava.lv

  • Attālināti norisināsies Zinātnieku nakts pasākumi

  • Attālināti norisināsies Zinātnieku nakts pasākumi

Kategorijas: Cita;

Atrašanās vieta kartē

Atrašanās vieta:

Adrese: Tiešsaites pasākums

Dizains un Druka Iepazieties.lv Tipografijas.lv Fotostudijas.lv Webseo.lv