Dzīves un sapņu takās. Pēterim Barisonam – 120

18.04.2024 18:00 līdz 18.04.2024 19:30 Pievieno pasākumu

Jāņa Akuratera muzejs (Rīga, Ojāra Vācieša iela 6a) ceturtdien, 18. aprīlī, plkst. 18.00 aicina uz Pēterim Barisonam veltītu pasākumu “Dzīves un sapņu takās. Pēterim Barisonam – 120”, kurā piedalīsies komponists Imants Zemzaris, pianists Ventis Zilberts un soliste Agnese Baltmane.

Pētera Barisona 120. dzimšanas dienas vakarā muzeja speciālisti iepazīstinās ar Pētera Barisona un Jāņa Akuratera ģimenes ciešajām saitēm: Barisons vairākkārt viesojies Akurateru ģimenes mājā, bijis ģimenes draugs un gaidīts ciemiņš, komponējis vairākus Jāņa Akuratera dzejoļus. Savukārt komponists un mūzikas pedagogs Imants Zemzaris dalīsies ar savu pētījumu par Pētera Barisona dienasgrāmatām. Pasākumā noslēgumā izskanēs pianista Venta Zilberta un Agneses Baltmanes (mecosoprāns) koncerts, kurā varēs dzirdēt gan Pētera Barisona skaņdarbus klavierēm, gan dziesmas solo balsij un klavierēm.

“Skumjā dvēsele, vientuļā dvēsele, nolemtā dvēsele… To joprojām sadzirdu un sajūtu Barisona mūzikā un tāpat viņa dienasgrāmatas lappusēs,” stāsta komponists Imants Zemzaris. Viņš un Gunārs Barisons, komponista dēls, bija studiju laika draugi Latvijas Valsts konservatorijā, un Gunārs atļāvis ielūkoties sava tēva dienasgrāmatās. Tās ļoti ieinteresēja Zemzari. Strādājot “Literatūrā un Mākslā”, Zemzaris pētījis Pētera Barisona dienasgrāmatas, kas rakstītas no zēna gadiem līdz 32 gadu vecumam burtnīcās, kladēs, atmiņu albumos. Materiāls apkopots apjomīgā Barisona dienasgrāmatas fragmentu kopā, kas tika publicēta laikrakstos “Izglītība un Kultūra” un “Literatūra un Māksla” četros turpinājumos jau 1994. gadā, bet 2007. gadā izdota grāmatā “Pa pagātnes tekām” (Jūrmala: Praktiskā grāmata). Barisona piemiņas pasākumā Zemzaris dalīsies ar pētījumu un sajūtam par to, kā tas ir, kad “atver slēptākās durvis uz citu dzīvi, tos aizgājušā mūža dārgumus. Kā ir redzēt to, ko sveša acs nekad nav skatījusi”.

“Pētera Barisona darinātās mūzikas lāde ir bagāta un ļoti daudzpusīga. Skaņdarbi simfoniskajam orķestrim, vokāli instrumentālie darbi, dziesmas jauktajiem, sieviešu un vīru koriem, dziesmas solo balsij ar klavieru vai orķestra pavadījumu, dueti, stīgu instrumentu ansambļi, un vēl tik daudz. Tā ir mūzikas pasaule, mūzikas jūra, ko Pēteris Barisons mums atstājis savos īsā mūža 43 gados,” plašo Barisona mūzikas devumu ieskicē pasākuma rīkotāji. Pavisam nelielu daļu no tā varēs dzirdēt arī koncertā: Ventis Zilberts izpildīs divus Barisona skaņdarbus klavierēm, bet kopā ar mecosoprānu Agnesi Baltmani izskanēs arī trīs dziesmas solo balsij un klavierēm.

 

Imants Zemzaris – komponists, pianists, mūzikas pedagogs un mūzikas kritiķis. Komponējis mūziku kinofilmām, kā arī izrādēm gandrīz visos Latvijas profesionālajos teātros. Viņu interesē mūzikas vēsture un personības. Bijis aktieris un mūzikas autors izrādei “Jērādiņa” Dailes teātrī.

Ventis Zilberts ir Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Klavieru klases profesors. Viņa klasi absolvējuši vairāk nekā 120 audzēkņi: solomākslinieki, pianisti un koncertmeistari. Zilberts kopā ar dēlu Mārtiņu Zilbertu ierakstījuši visu Alfrēda Kalniņa solo dziesmu ciklu gada garumā, ierakstīti albumi Latvijas Radio, pētījis Emīla Dārziņa solodziesmas jauna izdevuma sagatavošanai. Ventis Zilberts mīl koncertēt mazākās telpās, muzejos, skolās, lai kopā ar Mūzikas akadēmijas studentiem sniegtu patiesu mākslas baudījumu jaunajai paaudzei. “Mūzika audzina un izglīto, bez mūzikas nav iespējams panākt iekšējās pasaules līdzsvaru,” tādi bija arī Pētera Barisona komponista, pedagoga uzskati un misija. Ventis Zilberts ir tās dedzīgs turpinātājs.

  • Dzīves un sapņu takās. Pēterim Barisonam – 120

Atrašanās vieta kartē

Atrašanās vieta:

Adrese: Rīga, Ojāra Vācieša iela 6a

Dizains un Druka Iepazieties.lv Tipografijas.lv Fotostudijas.lv Webseo.lv