Spoku stāstu vakars 2024
Šajā vakarā ikviens apmeklētājs gaidīts spocīgā apģērbā un neierastā gaisotnē klausīties un stāstīt stāstus, darboties Spociņu darbnīcā un baudīt gardo pļepeni.
Spoku stāstu vakars Džūkstes Pasaku muzejā pulcē stāstniekus no dažādām Latvijas vietām, lai piedzīvotu kopīgas stāstīšanas notikumu, kā arī uzturētu un veicinātu stāstniecības prasmes. Muzejs vēlas ieinteresēt jo īpaši jauno paaudzi ne tikai klausīties stāstus, bet arī, ļaujot vaļu fantāzijai, pašiem tos stāstīt, tādējādi veicinot latviešu folkloras un tradīciju saglabāšanu un turpināšanu.
Stāstniecības pasākums muzejā notiek jau 13. gadu, tradicionāli kādā no nedēļas nogalēm Veļu laikā. Kā zināms, Veļu laikā nedrīkstēja darīt lielus darbus. Atļauti bija parasti ikdienas darbi un rokdarbi. Nozīmīga veļu laika paraža bija veļu mielasti, kad veļiem istabā, rijā, klētī, pirtī, kapsētā vai citur atstāja ēdienus un dzērienus, cenšoties iegūt to labvēlību un svētību, lai veļi nodrošinātu veselību mājlopiem un ražu tīrumā. Veļu laikā notika arī mīklu minēšana, nesteidzīga atmiņu stāstu un pasaku stāstīšana.
Stāstniecības pasākuma galvenais stāstnieks Guntis Pakalns par gaidāmo pasākumu stāsta: “Spoku un veļu laika stāstu robežas Spoku stāstu vakarā tiek izprastas plaši. Te iederas stāsti par aculiecinieku pieredzēto vai no citiem dzirdēto par iespējamu saziņu vai tikšanos ar mirušajiem, dvēselēm un senču gariem, par spoku vietām un savādiem sapņiem. Veļu laikam piederīgas noslēpumainas pasakas un teikas. Un, protams, baidāmie un baisie spoku stāstiņi, ko īpaši iecienījuši bērni, lai iepazītu savas bailes un mācītos tās pārvarēt. Un dzīvē var gadīties arī kas tāds, kas liekas vēl briesmīgāks par spoku stāstiem… Tāpēc atslodzei būs arī kādi jautrāki stāsti. Parasti ir tā, ka katrs stāsts rosina nākamos – nekad nevar paredzēt, kāds šoreiz būs kopīgais ceļojums stāstu pasaulē un kur tas aizvedīs. Klausītāji, protams, ir aicināti jebkurā brīdī iesaistīties stāstīšanā.”
Kā parasti, stāstīšanu uzturēs folkloras pētnieks, A. Lerha-Puškaiša radinieks Guntis Pakalns. Šogad uzaicināti stāstnieki no vairākām Latvijas vietām: Maija Migla-Streiča (kādreizējā “Panorāmas” žurnāliste, grāmatas “Matildes gadsimts” autore no Rīgas), Ivita Kalnozola-Kalsere (Pasaku raganiņa no Sēmes), Aelita Ramane (bibliotekāre no Pilsrundāles), kā arī Māris Burmeisters, Ārija Klēvere un Ināra Salava no Ventspils. Jaunajiem stāstniekiem šajā vakarā paredzēta īpaša pusstunda no plkst. 17.00 līdz plkst. 17.30.
Šajā vakarā muzeja viesi gaidīti spocīgā apģērbā. Mazākajiem muzeja apmeklētājiem būs atvērta Spociņu darbnīca. Būs arī foto stūrītis. Vakara noslēgumā stāstniekiem un klausītājiem iespēja baudīt īpašo spēka putru, kas Zemgales pusē dēvēta par pļepeni.
Uz pasākumu iesakām ierasties laikus, lai paspētu apskatīt visu muzeju. Nesen modernizētajā pamatekspozīcijā “Anss Lerhis-Puškaitis un pasakas” pēc vairāk nekā 100 gadu ilga ceļojuma uz Ansa Lerha-Puškaiša darba galda simboliski atgriezusies biezā “Latviešu tautas teiku un pasaku” 7. daļas 2. sējuma rokraksta grāmatas kopija, ko iespējams pašķirstīt, oriģināls glabājas Latviešu folkloras krātuvē.
Vakara gaitā iespēja apskatīt arī krāšņo rokoperas “Lāčplēsis” izstādi ar Annas Munas veidotajiem krāšņajiem tērpiem, un studijas “Animācijas Brigāde” veidoto leļļu izstādi “Margaritai Stārastei – 110”.
Atrašanās vieta kartē
Atrašanās vieta:
Adrese: Džūkstes Pasaku muzejs, Lanciņu skola, Džūkstes pagasts,