21. jūnijā Jūrkalnes Ugunspļavā jau sešpadsmito reizi iedegsies Jāņuguns, un maģiskajai saulgriežu noskaņai ļausies svinētāji no Kurzemes un visas Latvijas. Šie ir vieni no košākajiem latviešu gadskārtu svētkiem, kad tradīcijas, rituāli un kopābūšana savijas vienā no iespaidīgākajām svinību vietām pie Baltijas jūras – Jūrkalnes stāvkrastā.
No plkst. 20.00 līgotāji aicināti uz Ugunspļavu, kur etnogrāfiskais ansamblis “Maģie suiti”, Ventspils novada folkloras kopas, etnokompānija “Zeidi” un ansamblis “Suitu dūdenieki” ielīgos vasaras saulgriežus ar dziesmām, dejām un rotaļām. Būs pieejamas radošās darbnīcas gan lieliem, gan maziem – varēs pīt vainagus, darināt īpašas ziepes, gatavot simboliskas saulgriežu zīmes u. c.
Plkst. 22.00 līgotāji dosies uz jūru, kur pludmalē sagaidīs saulrietu kopā ar Ventspils novada deju kolektīviem un Ventspils Augstskolas jauniešu tautas deju kolektīvu “Strautuguns”. Un tieši saulrietā dūdu skaņu pavadībā no stāvkrasta jūrā tiks ripināts ugunsrats.
Plkst. 23.00 Ugunspļavu ierībinās grupa “Jauno Jāņu orķestris”, bet pusnaktī turpat iegriezīs ugunsdzirnavas. Nakts turpināsies dančos kopā ar etnokompāniju “Zeidi”.
Jūrkalnes saulgriežu spēks apvieno suitu, lībiešu un ventiņu tradīcijas, ļaujot ikvienam piedzīvot dziļu piederību dabai, tautai un laikam. Šie svētki ir vairāk nekā koncerts vai ugunskurs – tā ir kopīga uguns turēšana, senču gudrības izdzīvošana un jaunas atmiņas, kas paliek sirdī vēl ilgi pēc tam.
Pasākuma “Vasaras saulgrieži Jūrkalnes Ugunspļavā” norises programma:
20.00 Līgotāju sagaidīšana un folkloras kopu koncerts, ar dziesmā, rotaļām un līgošanas tradīcijām. Ugunspļavā, estrāde
20.00
– 22.00 Radošās darbnīcas un meistarklases (vainagu pīšana, siera
siešana, rāmīšu aušana no dabas veltēm, sklandraušu cepšana, saulgriežu
tējas pagatavošana u.c.). pie Vējturu nama.(starp Vējturu namu un
Ugunspļavu
21.25 Ugunskura degšana un rituāli. Ugunspļavā.
21.40 Gājiens uz jūru.
22.00 – 22.35 Ventspils novada vidējās paaudzes un jauniešu deju kolektīvu koncerts lejā pie jūras. Saulrieta sagaidīšana.
22.35 Ugunsrata laišana lejā no stāvkrasta. Centra pludmale, platforma
22.50 pūdeles degšana. Ugunspļavā.
23.00 – 00.00 Mūzikas grupas “Jauno Jāņu orķestris” koncerts. Ugunspļava, estrāde
00.00 Ugunsdzirnavu griešana. Pie Vējturu nama
00.15 – 02.00 Saulgriežu danči kopā ar etno kompāniju “Zeidi”. Ugunspļava
Tiekamies Jūrkalnē!