Aktualizējot nozares būtiskākās tendences un izaicinājumus, Rīgā aizvadīts ikgadējais BREL forums

  • Aktualizējot nozares būtiskākās tendences un izaicinājumus, Rīgā aizvadīts ikgadējais BREL forums

Publicēts: 17:39 07.11.2018 Pievieno notikumu

Pagājušo piektdien, 2. novembrī, VEF Kultūras pilī norisinājās ikgadējais Baltic Real Estate Leaders jeb BREL forums, kas jau ierasti kuplā skaitā pulcēja vadošos nekustamā īpašuma nozares līderus no Latvijas un citām Baltijas un Eiropas valstīm. Starptautiski atzīti jomas profesionāļi dienas garumā uzstājās un diskutēja par dažādiem nozīmīgiem ar nozari saistītiem jautājumiem, daloties pieredzē, aktualizējot tās galvenos izaicinājumus un prognozējot turpmāko attīstību un ietekmi uz Baltijas reģionu. Kā galvenās šī brīža tendences eksperti min moderno tehnoloģiju aizvien pieaugošo ietekmi uz nekustamo īpašumu tirgu, kā arī gudru un ilgtspējīgu pilsētu un darba vides plānošanu un investīciju plūsmas pieaugumu to īpašumu virzienā, kas ietver kādu pievienoto vērtību. 

Šogad BREL foruma programma tika sadalīta trīs saturiski atšķirīgās sesijās, kas apskatīja nozares aktuālākos jautājumus par makroekonomikas attīstību, nekustamā īpašuma cenu līmeņa izmaiņām, demogrāfiskajiem un politiskajiem aspektiem, tirgus investīcijām, urbānās telpas attīstību, mazumtirdzniecību, digitalizāciju, kā arī e-komercijas radīto ietekmi uz tradicionālajām tirdzniecības telpām. Sesiju noslēgumā notika interaktīvas ekspertu paneļdiskusijas, kas ļāva padziļināti iztirzāt katru no aktualizētajām tēmām, iesaistot arī auditoriju un aicinot klātesošos uzdot savus jautājumus un izteikt pārstāvēto viedokli tiešsaistes balsojuma veidā. Foruma lektoru paustās prognozes liecina, ka tuvāko gadu laikā tehnoloģiju loma aizvien turpinās pieaugt, ietekmējot kā nekustamo īpašumu nozares darījumus, tā arī tradicionālās mazumtirdzniecības sektorus. Tajā pašā laikā jaunu projektu būvniecību biežāk aizstās jau esošu ēku renovācija un industriālo parku uzplaukums, iezīmējot jaunas tendences šobrīd pārsātinātajā investīciju tirgū.

Kā, forumu atklājot, akcentēja Dānijas arhitektūras biroja Gehl Architects partnere un izpilddirektore Henriete Vamberga (Hanriette Vamberg), gudras un ilgtspējīgas pilsētplānošanas pamatā ir cilvēku ikdienas paradumu analizēšana. Henriete jau vairāku gadu garumā seko līdzi straujajai Rīgas attīstībai un, viņasprāt, tieši autotransporta satiksmes samazināšana spētu Rīgu padarīt par modernāku un sabiedrībai draudzīgāku Eiropas galvaspilsētu, vienlaicīgi palīdzot saglabāt tās vēsturisko mantojumu. Nekustamo īpašumu uzņēmuma Colliers International vecākais ekonomists Olivers Kolodseike (Oliver Kolodseike) izteica viedokli, ka investīciju un iedzīvotāju piesaistes kontekstā lielākais izaicinājums Baltijas valstu pilsētām ir kvalificēta darbaspēka noturēšana. Tieši nozares talantu lielais potenciāls ir tas, kas spēj celt Latvijas un kaimiņvalstu pozīcijas uz citu Eiropas valstu fona laikā, kad globālā konkurence tikai pieaug.

Nepi Rockcastle investīciju vadītājs Gijs Klomps (Gijs Klomp) uzsvēra, ka no mikroekonomikas viedokļa Baltijas valstis ir ļoti līdzīgas un tās vieno izglītots darbaspēks, aizvien progresējoša ekonomiskā situācija un spēcīgas galvaspilsētas, taču šī reģiona vājais punkts ir negatīvi demogrāfiskie rādītāji. Savukārt tirdzniecības platību vadības kompānijas Metro ECE Center management pārstāvis Zulfukars Tosuns (Zulfukar Tosun) forumu noslēdza ar atziņu, ka mazumtirdzniecības nākotne ir iepirkšanās centri, kas piedāvā ko vairāk par iepirkšanos. Tai ir jābūt vietai, kur cilvēki vēlētos pavadīt savu brīvo laiku, jo tikai iepirkties šobrīd var arī tiešsaistē. Šī iemesla dēļ visā pasaulē pamazām tiek nojauktas arī robežas starp budžeta un luksus iepirkšanos un kā tiešsaistes, tā arī klātienes iepirkšanās kļūst aizvien personalizētāka, interaktīvāka un visaptverošāka, piedāvājot vairākus preču un pakalpojumu ieguves kanālus.

Sekojot līdzi šī gada BREL foruma galvenajiem virzieniem, jāsecina, ka Baltijas valstis, kas no ārpuses visbiežāk izskatās kā vienots tirgus, joprojām ir trīs dažādas valstis jebkurā nekustamā īpašuma segmentā. Latvijā aizvien ir jomas, kurās strauji nepieciešami uzlabojumi, piemēram, būvatļauju izsniegšanās ātrumā. Tāpat Rīgā būtiski pietrūkst labas infrastruktūras velobraucējiem un gājējiem. Lai piesaistītu investorus, mums vajadzētu vairāk oriģinālu ideju un nosaukumu, ar ko ārzemēs varētu asociēt Rīgu un Latviju. Mums ir aktīvāk jāsadarbojas projektu plānošanā un ieviešanā, lai šos projektus īstenotu sabiedrības interesēs un plānotajos termiņos, taču esmu drošs, ka ar Latvijai piemītošo potenciālu to visu jau tuvāko gadu laikā ir iespējams attīstīt,” savos novērojumos dalās foruma moderators, RB Rail AS galvenais jurists Ģirts Rūda.

BREL foruma runātāju vidū bija pārstāvēta arī virkne citu nekustamā īpašuma nozares ekspertu no visām trim Baltijas valstīm, kā arī no Ukrainas, Somijas un Nīderlandes, tostarp nekustamo īpašumu firmas Technopolis izpilddirektors Kīts Silverangs (Keith Silverang), Preses Nams valdes priekšsēdētājs Aivaras Abromavičius, uzņēmuma Schneider Electric izpilddirektore Baltijā Sovi Rajamaki (Sohvi Rajamäki), celtniecības uzņēmuma Merks valdes priekšsēdētājs Oskars Ozoliņš, inženierzinātņu doktors un arhitekts Oskars Redbergs, Colliers International Advisors partnere Andžela Koļesņikova, SIRIN Development izpilddirektors Laurynas Kuzavas, SG Capital dibinātājs Harijs Švarcs un investīciju kompānijas Colonna izpilddirektors Roberto de Silvestri, kā arī Finanšu nozares asociācijas Kreditēšanas komitejas līdzpriekšsēdētājs Kārlis Danēvičs, kuri pievienojās jomas līderiem šogad aktualizētās diskusijas veidošanā.

 

BREL forumu organizēja Colliers International sadarbībā ar iDEA HOUSE events. Pasākuma partneri: Linstow, Hanner un LNK Group.

  • Aktualizējot nozares būtiskākās tendences un izaicinājumus, Rīgā aizvadīts ikgadējais BREL forums

  • Aktualizējot nozares būtiskākās tendences un izaicinājumus, Rīgā aizvadīts ikgadējais BREL forums

  • Aktualizējot nozares būtiskākās tendences un izaicinājumus, Rīgā aizvadīts ikgadējais BREL forums

  • Aktualizējot nozares būtiskākās tendences un izaicinājumus, Rīgā aizvadīts ikgadējais BREL forums

  • Aktualizējot nozares būtiskākās tendences un izaicinājumus, Rīgā aizvadīts ikgadējais BREL forums

Dizains un Druka Iepazieties.lv Tipografijas.lv Fotostudijas.lv Webseo.lv