Straujāk augošais Latvijas ārējās tirdzniecības segments - pakalpojumu eksports

  • Straujāk augošais Latvijas ārējās tirdzniecības segments - pakalpojumu eksports

Publicēts: 02:05 16.12.2019 Pievieno notikumu

Latvijas ārējās tirdzniecības apjomi ik gadu uzrāda pozitīvu pieaugumu, un arī pērn izaugsme eksporta tirgos turpinājusies, uzņēmumiem kļūstot arvien konkurētspējīgākiem un palielinot savus tirdzniecības apjomus. Kā liecina kustības "The Red Jackets" veiktais pētījums par pašmāju eksporta nozares tendencēm 2018. gadā, lielo eksportētāju skaits, kuru apgrozījums pārsniedz 1 miljonu eiro, šajā periodā salīdzinājumā ar 2016. gadu ir palielinājies par 145 uzņēmumiem, veidojot 9,4% pieaugumu. Turklāt vairāk nekā puse jeb 51% no šiem uzņēmumiem ārzemēs sevi piesaka ar Latvijā radītu zīmolu.

Arī kopējais Latvijas preču un pakalpojumu eksporta vērtības apjoms 2018. gadā pieaudzis par 18% jeb no €15 145 miljoniem uz €17 871 miljonu, kas liecina, ka arvien vairāk Latvijas uzņēmumu uzdrīkstas virzīties ārējos tirgos, stiprinot kopējo eksportēšanas pieredzes un zināšanu bāzi valstī. Īpaši strauji turpina attīstīties nozares, kas specializējas pakalpojumu sniegšanā, sniedzot būtisku pienesumu Latvijas kopējā eksportā. Visbiežāk pārstāvētā nozare starp pakalpojumu eksportētājiem ir IT, kam seko loģistika, finanšu pakalpojumi, izglītība, kā arī būvniecība. Savukārt produktu eksportētāju sarakstā plašāk pārstāvētā nozare ir ķīmijas, farmācijas un plastmasas ražošana, apsteidzot pārtikas un dzērienu rūpniecību.

Pēdējo piecu gadu laikā Latvijas pakalpojumu eksporta vērtība ir augusi par 29%, kamēr produktu eksporta vērtība tajā pašā laikā ir pieaugusi par 21%. Tāpat pakalpojumu eksportā ir mainījusies struktūra, samazinoties loģistikas pakalpojumu lomai, bet pieaugot augstas pievienotās vērtības pakalpojumu lomai. Zīmīgi, ka 2018. gada sarakstā ievērojamu izaugsmi uzrādījusi telekomunikāciju un informācijas pakalpojumu nozare - tur uzņēmumu skaits pieaudzis par 57%. Būtiski palielinājusies arī būvniecības jomas tirgus daļa, uzrādot par 38% pieaugumu, turpretī kritumu pagājušajā gadā uzrāda loģistikas nozares uzņēmumi, kuru skaits samazinājies par 21%. Turklāt sagaidāms, ka šajā nozarē pakalpojumu eksporta lejupslīdes tendence turpināsies, tādām valstīm kā Krievija un Baltkrievija arvien samazinot caur Latviju pārvirzīto kravu apjomus.

"Latvijas tēlu veido uzņēmumi un uzņēmīgi cilvēki. Bieži vien sarunās par eksportu lielākā uzmanība tiek veltīta preču tirdzniecībai, taču jāatzīmē, ka pašmāju pakalpojumu eksports pēdējo piecu gadu laikā ir parādījis stabilu augšupeju, pieaugot par vidēji 6% gadā un pērn veidojot turpat trešdaļu no kopējās valsts eksporta vērtības. Vēlos pievērst uzmanību arī pašmāju elektronikas izstrādājumu eksportētājiem, kuriem šogad ir pievienojušies vairāki veiksmīgi ar mūziku saistīti uzņēmumi, kā piemēram, Gamechanger Audio, Sonarworks un Erica Synths," komentē "The Red Jackets" dibinātāja Inese Andersone.

Pētījuma laikā mārketinga aģentūra DDB Latvia veica zīmolu auditu, kur augstāko novērtējumu ieguva eksportētāji no finanšu, IT un elektronikas nozarēm. Savukārt nozares ar zemāko rezultātu bija loģistikas, poligrāfijas un tekstilizstrādājumu. Vidējā atzīme zīmolu auditā uzņēmumiem ir 5.2 balles desmit baļļu skalā. Apkopojot audita rezultātus, šobrīd kustība "The Red Jackets" apbalvojusi jau 120 eksporta izcilniekus, kas sastāda 24% no kopējās Latvijas eksporta vērības, veidojot 4,2 miljardu eiro apgrozījumu un radot 31 tūkstoti darba vietu. Vairāk nekā trešdaļa jeb 35 no visiem eksporta līderiem ir pakalpojumu sniedzēji, kamēr 65 - produktu ražotāji, kas kopā eksportē vidēji 72% no uzņēmumu apgrozījuma. Godalgotie zīmoli atlasīti pēc piecu kārtu atlases filtra: to izcelsmes valsts, pieejamības interneta vidē, zīmola stāsta un dizaina estētikas, finanšu rādītājiem, kā arī nozares ekspertu vērtējuma.

"Analizējot uzņēmumu finanšu datus šogad, BDO novēroja ļoti pozitīvu kopējo ainu - eksportējošos uzņēmumus raksturo strauja izaugsme, peļņa un augsti atalgots darbaspēks. Godalgoto 10 uzņēmumu vidējais apgrozījuma pieaugums bija 73% un vidējā rentabilitāte - 10.13%. Turklāt šo uzņēmumu vidējais atalgojums darbiniekiem bija virs valsts vidējā par apmēram 20-30%. Šie dati ir iepriecinoši, domājot ne tikai par konkrētajiem uzņēmumiem vai nozari, bet par visu tautsaimniecību kopumā, jo, veicot finanšu analīzi "The Red Jackets" uzņēmumiem jau sesto gadu pēc kārtas, mēs novērojam, kā šie kustības dati korelē ar kopējo eksporta attīstības gaitu. Tāpēc mums ir prieks būt par daļu no kustības un ar savām zināšanām atbalstīt eksportējošos uzņēmums nebūt ne vieglajā ceļā uz jaunu tirgu un pieredzes apguvi," šī gada pētījuma rezultātus komentē BDO Law partnere Vita Liberte.

Dizains un Druka Iepazieties.lv Tipografijas.lv Fotostudijas.lv Webseo.lv